„TAK dla motocykli na stołecznych buspasach”, czyli motocykle na Radzymińskiej

Warszawa wdraża pilotażowy program jazdy motocyklem po dwóch stołecznych buspasach dzięki inicjatywie „TAK dla motocykli na stołecznych buspasach”. Testy takiej jazdy przeprowadzone zostaną na Radzymińskiej oraz na Trasie Łazienkowskiej. Akcja powinna zachęcić motocyklistów do bezpiecznej jazdy. Jeśli próba przebiegnie pomyślnie, warszawscy decydenci umożliwią poruszanie się motocyklami po pozostałych buspasach w stolicy za wzorem innych europejskich miast.

O pilotażowym programie dowiedzieliśmy się za sprawą jednego z przedstawicieli inicjatywy „TAK dla motocykli na stołecznych buspasach” i jednocześnie Radnego Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy – Pawła Lenarczyka, który na swojej stronie poinformował o efekcie spotkania aktywistów z władzami miasta, a chodziło o umożliwienie motocyklistom poruszania się po buspasach.

We wtorek, 27 marca br., podczas spotkania, w którym uczestniczyli m.in. przedstawiciele wspomnianej kampanii oraz Renata Kaznowska, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, przedstawiciele Biura Polityki Mobilności i Transportu oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, ponownie przedyskutowano wpuszczenie motocyklistów na dwa stołeczne buspasy. Ponownie, ponieważ w lutym br. Wydział Ruchu Drogowego wydał negatywną opinię dla tego projektu.

I ku uciesze wszystkich aprobujących pomysł, tym razem wyrażono zgodę na jazdę motocyklem po buspasach, na początek tylko na Radzymińskiej i Trasie Łazienkowskiej. Jednak, jak zapewniają włodarze, próba, która rozpocznie się najprawdopodobniej w pierwszy majowy weekend i potrwa do ok. 31. 10. 2019 roku może być z powodzeniem realizowana na pozostałych buspasach, jeśli test przebiegnie pomyślnie.

Przypominamy, że motocykliści korzystają już legalnie z buspasów w Gdańsku, Szczecinie, Bydgoszczy, Rzeszowie, Krakowie, Łodzi oraz m.in. w Barcelonie czy Londynie. Dostępne opinie z tamtejszych komend miejskich oraz od zarządców dróg pokazują, że udostępnienie buspasów prowadzącym jednoślady było bardzo dobrą decyzją.

Co o tym myślicie? Zapraszamy do dyskusji.

JK

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

2 myśli na temat “„TAK dla motocykli na stołecznych buspasach”, czyli motocykle na Radzymińskiej

 • 30 marca 2018 o 18:36
  Permalink

  Świetnie 🙂 Już szykuję mój motocykl na sezon 🙂

  Odpowiedz
 • 2 kwietnia 2018 o 17:50
  Permalink

  Ciekawe rozwiązanie :0 przynajmniej na letnie miesiące, bo w zimie mało kto z tego skorzysta…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.