Kredyt a pożyczka – czym się różnią?

Kredyt i pożyczka – wielu osobom wydaje się, że są to pojęcia tożsame dlatego też używają ich zamiennie. W rzeczywistości jednak tak nie jest, bowiem różnice między umową kredytu a umową pożyczki są bardzo duże. Najważniejsze z nich sprowadzaj ją się do 5 kwestii:

 1. formy zawarcia umowy;

 2. kto może udzielić pożyczki/kredytu?;

 3. przedmiotu umowy;

 4. przeznaczenia pożyczki/kredytu;

 5. odpłatności umowy.

Pożyczka czyli więcej swobody.

Mówiąc o pożyczce mamy na myśli umowę pożyczki uregulowaną przepisami Kodeksu cywilnego. Umowa pożyczki polega na tym, że pożyczkodawca zobowiązuje się przenieść własność pieniędzy lub innych rzeczy oznaczonych co do gatunku na pożyczkobiorcę, natomiast pożyczkobiorca zobowiązuje się do zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Umowę pożyczki można zawrzeć w dowolnej formie, a więc nawet w formie ustnej. Należy jednak pamiętać, że jeżeli wartość pożyczki przekracza 1000 zł to umowę należy zawrzeć w formie dokumentowej, a więc np. pisemnie, albo w postaci aktu notarialnego.

Możliwość udzielania pożyczek ma każdy. Oznacza to, że pożyczki udzielić może osoba fizyczna, ale także i osoba prawna. Pożyczkę dostaniesz więc nie tylko u teścia albo sąsiada ale także i w banku.

Przedmiotem umowy pożyczki mogą być pieniądze lub rzeczy oznaczone co do gatunku, a więc rzeczy które określa się miarą, wagą i ilością (np. węgiel, paliwo itd.).

Pożyczka może być darmowa ale wcale nie musi – decyzję w tym zakresie podejmują strony. Pożyczkodawca może więc zażądać odsetek od pożyczonej kwoty, ale może też oczekiwać zwrotu pożyczki bez żadnego wynagrodzenia.

Osoba, która otrzymała pożyczkę nie ma obowiązku informowania pożyczkodawcy o tym na co zamierza przeznaczyć pożyczoną kwotę. Ponadto pożyczkodawca nie ma możliwości by sprawować jakąkolwiek nad pożyczkobiorcą. Oznacza to, że z pożyczoną kwotę można przeznaczyć na dowolny cel.

Kredyt czyli randez – vous z bankiem.

Kwestie związane z umową kredytu zostały uregulowane w ustawie Prawo bankowe. Kredyt polega na tym, że bank zobowiązuje się do udostępnienia kredytobiorcy określonej sumy pieniężnej na określony czas i cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do zwrotu pobranej kwoty i zapłaty bankowi określonego wynagrodzenia, w postaci prowizji i odsetek. Z samej definicji wynika, że umowa kredytu jest obarczona znacznie większą ilością ograniczeń niż umowa pożyczki.

Kredytu może udzielić tylko i wyłącznie bank. Oznacza to, że nie dostaniesz go od sąsiada, czy od pracodawcy – w celu otrzymania kredytu musisz udać się banku,

Umowa kredytu powinna zostać zawarta w formie pisemnej, niezależnie od kwoty kredytu.

Kolejną ważną różnicą jest przedmiot kredytu – w umowie pożyczki były to pieniądze i rzeczy oznaczone co do gatunku, natomiast w przypadku umowy kredytu mogą to być tylko i wyłącznie pieniądze.

Kredyt różni się od pożyczki także kwestią wynagrodzenia – jak już zostało wspomniane pożyczka może być odpłatna ale nie musi, natomiast kredyt jest zawsze odpłatny. Kredytobiorca oddaje nie tylko pożyczoną kwotę ale także płaci bankowi wynagrodzenie, którym są zazwyczaj umówione odsetki lub prowizja.

Istotną różnicą jest także to, że pieniądze otrzymane w ramach kredytu muszą zostać przeznaczone na określony w umowie cel. Nie ma tu więc takiej dowolności w rozporządzaniu nimi jak to ma miejsce w przypadku pożyczki. Co więcej bank może kontrolować to w jaki sposób wydawane są środki otrzymane w ramach kredytu – jeżeli środki będą wydawane niezgodnie z umową, przykładowo kredyt wzięty na zakup mieszkania jest wydawany na zakup samochodu, to bank może w ostateczności wypowiedzieć umowę kredytu i zażądać natychmiastowej spłaty reszty zadłużenia.

Co będzie dla mnie lepsze?

Zastanawiając się nad kwestią czy lepiej zaciągnąć kredyt czy też pożyczkę kluczowe jest określenie swoich potrzeb. Pożyczkę otrzymasz zdecydowanie łatwiej i szybciej niż kredyt co wynika m.in. z tego że możesz dostać ją z wielu źródeł. Pożyczkodawca także ,,nie patrzy ci na ręce” i nie weryfikuje tak dokładnie twoich możliwości uregulowania długu, co sprawia, że procedura jest szybsza. Jeśli więc potrzebujesz gotówki bo musisz zrobić remont albo wyjechać na wakacje pożyczka będzie dobrym rozwiązaniem.

Kredyt z kolei jest rozwiązaniem odpowiednim w przypadku większych inwestycji, takich jak kupno mieszkania czy też samochodu, a więc gdy potrzebujesz dużych pieniędzy. Aby jednak otrzymać kredyt musisz uzbroić się w cierpliwość, a także spełniać określone warunki – chodzi głównie o zdolność kredytową. Bank dokładnie zbada twoją sytuację finansową i może nie przyznać ci kredytu, jeśli uzna że możesz go nie spłacić.

Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na pożyczkę czy kredyt ważne jest dokładne zbadanie warunków na jakich otrzymamy dane środki. Warto wybierać sprawdzone rozwiązania i rzetelne firmy co pozwoli na uniknięcie zbędnych kłopotów.

Jeśli masz jakieś wątpliwość zapraszamy do naszej poradni – z chęcią pomożemy!

Bartłomiej Ceglarski

USPP WPiA UKSW

facebook.com/UniwersyteckaStudenckaPoradniaPrawnaUksw

2 myśli na temat “Kredyt a pożyczka – czym się różnią?

 • 9 kwietnia 2018 o 18:43
  Permalink

  czyli moge wziac kredyt mimo ze bank na takie rzeczy oferuje pozyczke, bo w końcu nie wiem.

  Odpowiedz
 • 12 kwietnia 2018 o 15:07
  Permalink

  Najlepiej unikać jednego i drugiego 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.