Odpowiadamy na Wasze pytania prawne

Na pytania naszych czytelników odpowiada Aleksandra Milanowicz z Uniwersyteckiej Studenckiej Poradni Prawnej WPiA UKSW.

Kilka lat temu odziedziczyłam po babci dwupokojowe mieszkanie na warszawskim Żoliborzu, dokonałam remontu i chciałabym wynająć je studentom. Czy muszę zgłosić ten fakt w urzędzie skarbowym? Czy będę musiała zapłacić od tego podatek? Co mi grozi, jeśli tego nie zrobię?
Alina

Szanowna Pani Alino,

Wynajem mieszkania (lub choćby pokoju) nawet na krótki czas, należy zgłosić w urzędzie skarbowym, a dochód z tego uzyskany zostanie opodatkowany. Jeśli Pani tego nie zrobi, a urząd dowie się o wynajmie – np. poprzez donos od sąsiada – urzędnicy będą bezlitośni. Oprócz zapłaty zaległego podatku wraz z odsetkami, grożą Pani kary określone w Kodeksie karnym skarbowym (k.k.s). To, czy niezgłoszony wynajem zostanie uznany tylko za wykroczenie skarbowe, czy już za przestępstwo, zależy od wartości niezapłaconego podatku.

 

Jestem dość staroświeckim i konserwatywnym człowiekiem, nie chciałbym, żeby po mojej śmierci zabrano moje tkanki i narządy do przeszczepu, czy mogę temu jakoś zapobiec?
Joachim

Szanowny Panie Joachimie,
Jeśli chce Pan zapobiec pobraniu tkanek i narządów do transplantacji powinien Pan o swej decyzji poinformować Centralny Rejestr Sprzeciwów w Centrum Organizacyjno – Koordynacyjnym do Spraw Transplantacji w Warszawie. Należy wypełnić formularz sprzeciwu i dostarczyć go listownie lub osobiście do CRS zlokalizowanego przy al. Jerozolimskich 87. O umieszczeniu Pana decyzji w systemie zostanie Pan poinformowany za pośrednictwem Poczty Polskiej. Sprzeciw jest ważny od dnia umieszczenia Pana danych w Rejestrze Sprzeciwów.
Pragnę także zaznaczyć, że organów do przeszczepu nie pobiera się od tego, kto w chwili śmierci ma przy sobie podpisane oświadczenie sprzeciwu albo przed śmiercią złoży ustne oświadczenie sprzeciwu w obecności dwóch świadków, którzy potwierdzą to na piśmie.

 

Jestem emerytką, co miesiąc listonosz przynosi mi pieniądze do mieszkania. Myślałam o założeniu sobie konta bankowego, ale niestety opłaty za jego prowadzenie są dość wysokie. Czy jest jakiś bank albo prawna możliwość obniżenia tych opłat?
Barbara

Szanowna Pani Barbaro,

Niestety opłaty za prowadzenie rachunku bankowego są ustalane przez każdy bank indywidualnie i zależą od aktualnej oferty. Radziłabym poczekać do 8 sierpnia 2018 r. gdyż od tego dnia zgodnie z nowelizacją ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw z listopada 2016 r.,  banki będą oferować emerytom darmowe rachunki podstawowe. Zmiana prawa była konieczna ze względu na implementację dyrektywy unijnej w sprawie porównywalności opłat związanych z rachunkami płatniczymi, przenoszenia rachunku płatniczego oraz dostępu do podstawowego rachunku płatniczego. Wszystkie banki i SKOK-i będą zobowiązane do oferowania takiego rachunku bankowego. Co więcej, korzystanie z takiego konta będzie zupełnie darmowe. Nie zapłaci Pani także za kartę płatniczą, jak również – pod pewnymi warunkami – za przelewy i wypłaty z bankomatów.

Mój brat odebrał wezwanie z sądu na świadka dla mnie. Ja od 8 lat mieszkam w Bristolu. Wezwanie jest związane z moją ostatnio wykonywaną pracą w Polsce- bylem kierowcą TIRa. Nie przylecę do Warszawy tylko po to, żeby w sądzie powiedzieć, że nic nie wiem. Czy jest możliwość usprawiedliwienia?
Marcin

Szanowny Panie Marcinie,

Każda osoba, która zostanie wezwana w charakterze świadka, ma obowiązek stawić się do sądu i złożyć zeznania. Obowiązek stawiennictwa powstaje z chwilą, gdy świadek odbierze stosowne wezwanie albo gdy sąd na rozprawie zobowiąże go do stawiennictwa. W przypadku gdy wezwanie odbiera dorosły domownik – tak jak w Pana sytuacji – zgodnie z odpowiednimi przepisami postępowania cywilnego lub karnego, mamy do czynienia z tzw. doręczeniem zastępczym.
Aby dokonać usprawiedliwienia swej nieobecności na rozprawie, winien Pan sporządzić i przesłać do sądu odpowiednie pismo, w którym usprawiedliwi Pan przyczynę swojego niestawiennictwa. Jednocześnie w piśmie tym powinien Pan wnieść o przesłuchanie w innym terminie (kiedy będzie Pan w Polsce) lub przesłuchanie przez właściwy sąd w miejscu Pana zamieszkania w ramach pomocy prawnej. Do pisma należy dołączyć potwierdzenie Pana pobytu poza granicami kraju – np. zaświadczenie o zatrudnieniu. W piśmie należy wskazać termin, na jaki został pan wezwany oraz sygnaturę akt sprawy, w której ma Pan być świadkiem.
Sąd nie jest związany Pana wnioskiem i w razie gdy nie uzna usprawiedliwienia za wystarczające, będzie mógł nałożyć na Pana jako świadka grzywnę za niestawiennictwo. Polecam dodatkowo zatelefonować do sądu przed wyznaczonym terminem i zapytać, czy Pana wniosek został uwzględniony.

 

Masz pytanie? – Skontaktuj się z nami!
Poradnia Prawna WPiA UKSW
ul. Wóycickiego 1/3,bl. 17
01-938 Warszawa
Telefon: 22 569 97 30
poradniaprawnawpia@uksw.edu.pl

9 myśli na temat “Odpowiadamy na Wasze pytania prawne

 • 19 kwietnia 2018 o 09:07
  Permalink

  W końcu jakieś konkrety.
  Redakcjo, gdzie można zadawać pytania?

  Odpowiedz
 • 19 kwietnia 2018 o 09:12
  Permalink

  Cofam pytanie. Doczytałem do końca i okazuje się że jest adres pani mecenas.
  Strzałeczka!!!!!

  Odpowiedz
 • 19 kwietnia 2018 o 13:06
  Permalink

  „Jeśli chce Pan zapobiec pobraniu tkanek i narządów do transplantacji powinien Pan o swej decyzji poinformować Centralny Rejestr Sprzeciwów w Centrum Organizacyjno – Koordynacyjnym do Spraw Transplantacji w Warszawie” Czyli jak sie nie sprzeciwie to mają do tego prawo ??? Myślałem że muszę wyrazić do tego zgodę! To bardzo dziwne prawodawstwo. Kto to wymyślił!?

  Odpowiedz
 • 19 kwietnia 2018 o 15:42
  Permalink

  Mnie też to zdziwiło jak mi lekarz o tym powiedzial. Też mi kazał te sprzeciwy pisac, bo inaczej moze sie zgodzic moja rodzina i wtedy i tak zabiora mi nerke czy wątrobe. A z tym z sprzeciwem to nawet jeżeli mi rodzina pozwoli to lekarz nie zabierze

  Odpowiedz
 • 19 kwietnia 2018 o 18:13
  Permalink

  @Zibi najbardziej się obawiam jak jakiś lekarz podczas ratowania mi życia, znajdzie moje oświadczenie o mojej zgodzie, na bycie dawcą organów. Czy będzie potem mnie tak wytrwale ratował? Wspomnienia o casusie z łódzkiego pogotowia wciąż żywe.

  Odpowiedz
 • 19 kwietnia 2018 o 23:54
  Permalink

  Ja to złożyłem ten sprzeciw i mam to na papierze bo nigdy nie wiadomo czy moja rodzinka by nie wpadla na pomysł zeby oddac moje narzady. nigdy nic nie wiadomo.
  ale sprzeciw to dobra opcja wiec polcecam

  Odpowiedz
 • 20 kwietnia 2018 o 10:42
  Permalink

  @Zibi dobrze wiedzieć. Dołącze moje oświadczenie do testamentu…

  Odpowiedz
 • 23 kwietnia 2018 o 20:31
  Permalink

  Napisała pani odpowiedz na moje pytanie. O to samo szukalam odpowiedzi ale internet nic mi nie pokazywal. DZIEKUJE BARDZO

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.