NOWA INICJATYWA SPOŁECZNA. KOLEJNA PRZYBUDÓWKA PLATFORMY OBYWATELSKIEJ NA TARGÓWKU?

W kwietniu br. na Targówku zawiązała się nowa inicjatywa społeczna tj. Towarzystwo Przyjaciół Warszawy –  „Oddział Miłośników Zacisza, Targówka Mieszkaniowego oraz Targówka Fabrycznego”. Podana nazwa jest nazwą roboczą, gdyż na ostatniej Komisji Bezpieczeństwa i Inicjatyw Lokalnych przewodnicząca tejże komisji zapytana o nową organizację w naszej dzielnicy nie podała jej dokładnej nazwy. Dowiedzieliśmy się jednak, że rozmowa na temat utworzenia takiej organizacji odbyła się już na forum Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, a ukonstytuowanie jej to jedynie kwestia dni, może tygodni.  

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy (TPW) to organizacja pożytku publicznego, która działa oficjalnie od 1963 roku, natomiast jej tradycja sięga czasów I Wojny Światowej, kiedy to w maju 1915 roku powstało Towarzystwo Przyjaciół Pragi. Założycielem i długoletnim Prezesem Towarzystwa Przyjaciół Warszawy był prof. Stanisław Lorentz – polski historyk sztuki, muzeolog, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. W chwili obecnej funkcje Prezesa TPW piastuje dr Beata Michalec, żona Pana Pawła Michalca, Wiceburmistrza Dzielnicy Targówek (PO).

W naszej dzielnicy nieprzerwanie od 1982 roku działa Oddział Miłośników Bródna (OMB), stanowiący jeden z 18 oddziałów należących do Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Oddział Miłosników Bródna był kontynuatorem Stowarzyszenia Przyjaciół Pelcowizny działającego w latach 1918–1959. Przewodniczącym Koła został, urodzony w 1920 r. na Bródnie, Ryszard Szołwiński, który w 2001 r. po przekształceniu Koła w Oddział Miłośników Bródna został jego pierwszym prezesem i funkcję tę sprawował do stycznia 2003 r. W latach 2003–2007 prezesem Oddziału był Lechosław Zakrzewski, a obecnie funkcję prezesa OMB sprawuje Pani Regina Głuchowska.

Zastanawiające wydaje się to, że nowa organizacja powstaje w roku wyborczym, gdzie przodującą siłą polityczną w Towarzystwie Przyjaciół Warszawy jest Platforma Obywatelska. O upolitycznieniu TPW świadczyć mogą chociażby zaproszeni goście, którzy stawili się na obchody 55-lecia Towarzystwa Przyjaciół Warszawy organizowane 21 marca 2018 roku w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego. Byli to m.in. Pani Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska, Poseł Michał Szczerba czy Pani Senator Barbara Borys-Damięcka.

Oczywiście nie ma nic złego w tym, że ludzie się zrzeszają i chcą działać społecznie, chwała im za to. Jednak z nieoficjalnych informacji, jakie uzyskała nasza redakcja, wynika, że w Zarządzie nowopowstającego Oddziału TPW skupionego wokół Zacisza, Targówka Fabrycznego i Targówka Mieszkaniowego mają zasiadać Radni Platformy Obywatelskiej – Katarzyna Górska-Manczenko oraz Radny Bartosz Szajkowski wraz z lokalnymi społecznikami.

Warto jeszcze raz podkreślić, że powstanie nowego Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Warszawy skupionego wokół osiedli Zacisze, Targówek Mieszkaniowy oraz Targówek Fabryczny to jak najbardziej słuszna inicjatywa, jednak upolitycznienie jej jest kompletnym bezsensem, który prawdopodobnie ma doprowadzić do tego, aby w zbliżających się wyborach samorządowych na jesieni 2018 roku obecni radni z PO mogli na swoich ulotkach wyborczych dopisać sobie kolejną organizację o dobrze brzmiącej nazwie, która będzie miała za zadanie uwiarygodnienie ich osób względem głosujących mieszkańców.

Na Zaciszu oraz na Targówku Fabrycznym działają dwie Rady Osiedli, które w sposób wystarczający wypełniają pole pod działalność społeczną mieszkańców. Po co więc tworzyć nową organizację, jeśli można by było wzmocnić starą, sprawdzoną, jaką jest Oddział Miłośników Bródna lub powołać jedną dużą, jaką może być Oddział Miłośników Targówka? Czy lokalni społecznicy, którzy zasiądą w nowym oddziale Towarzystwa Przyjaciół Warszawy nie wiedzą, komu klaszczą i komu będą klaskać podczas kolejnych jubileuszy tej zacnej organizacji? Pozostawiamy Państwa z tymi pytaniami i niech każdy według swojego rozumowania osądzi, czy takie oblicze lokalnej polityki mu odpowiada.

Redakcja

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

4 myśli na temat “NOWA INICJATYWA SPOŁECZNA. KOLEJNA PRZYBUDÓWKA PLATFORMY OBYWATELSKIEJ NA TARGÓWKU?

 • 24 kwietnia 2018 o 17:11
  Permalink

  Nigdy nie słyszałam o Towarzystwie Przyjaciół Warszawy… Czym oni się zajmują bo jakoś ich nie widać 🙂

  Odpowiedz
 • 24 kwietnia 2018 o 17:14
  Permalink

  Wszędzie ta polityka…… Może w końcu niech radni się zajmą sprawami mieszkańców!

  Odpowiedz
 • 26 kwietnia 2018 o 11:59
  Permalink

  Standard 🙁 obsatwić wszystko betonem partyjnym….

  Odpowiedz
 • 26 kwietnia 2018 o 12:02
  Permalink

  Czuć wybory 🙂 trzeba pododawać sobie nowe tutuły 😀

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.