Dla kogo 300+?

Ruch dla Zmian w SM “Bródno” proponuje zwrot mieszkańcom opłaty 300 zł na cele kulturalno-oświatowe. Warunek: muszą się stawić na Walnym Zgromadzeniu i przegłosować konieczną uchwałę. Dziś o 18:00 odbędzie się spotkanie w tej sprawie.

Już dzisiaj (26 kwietnia) o godzinie 18.00 w restauracji Old Capri przy ul. Kondratowicza 22, odbędzie się 7. spotkanie Ruchu dla Zmian w Spółdzielni “Bródno” poświęcone opłatom “na działalność społeczną i oświatowo-kulturalną”, pobieranym od członków spółdzielni. Mieszkańcy, którzy uzyskali członkostwo w spółdzielni “Bródno” w wyniku ostatniej nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, burzą się przeciwko konieczności wnoszenia tej opłaty wynoszącej 300 złotych.

W wyniku ostatniej nowelizacji prawa spółdzielczego (weszła w życie 9 września 2017 r.), ok. 4 tys. osób zostało włączonych w poczet członków SM Bródno. Intencją parlamentarzystów było, aby w związku z tym nie ponieśli żadnych kosztów. Dlatego wprowadzono przepisy wyłączające spółdzielców mieszkaniowych z obowiązku wpłaty wpisowego oraz wniesienia zadeklarowanych udziałów. Niestety, statut spółdzielni obchodzi przepisy ustawy, żądając od nowych członków jednorazowej opłaty na cele społeczne i kulturalno-oświatowe. Budzi to liczne kontrowersje także dlatego, że ostatnie masowe włączenie mieszkańców do grupy członków spółdzielni nie odbyło się na ich dobrowolny wniosek, lecz zostali oni włączeni “automatycznie”, co wynika wprost z przepisów ustawy.

Na dzisiejszym spotkaniu w restauracji Capri członkowie Ruchu dla Zmian w Spółdzielni “Bródno” zaprezentują projekt uchwały, która zwróci nowym członkom poniesioną opłatę.

Warunkiem przegłosowania uchwały jest jednak masowe uczestnictwo mieszkańców w Walnym Zgromadzeniu Spółdzielni, które odbędzie się w czerwcu. Nie ma co liczyć, że “drużyna prezesa” zgodzi się na jakiekolwiek zmiany, które spowodują obniżenie obciążenia finansowego członków spółdzielni – komentuje Maciej Borowski-Monkiewicz, współzałożyciel Ruchu dla Zmian w Spółdzielni “Bródno”, (Razem).

Redakcja

Bernard Jankowski

Redaktor Naczelny Mieszkańca Targówka

2 myśli na temat “Dla kogo 300+?

  • 26 kwietnia 2018 o 15:59
    Permalink

    Ruch dla Zmian w SM “Bródno” – ta organizacja potrzebuje tego niczym pustynia wody…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.