Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na dziesiątą odsłonę Parku Rzeźby na Bródnie

W dniach 23 czerwca – 1 lipca Bródno stanie się wystawą sztuki współczesnej. Autorzy tegorocznego programu Parku Rzeźby, Paweł Althamer i Goshka Macuga, koncentrują się na podkreśleniu specyfiki osiedla: zastanych sytuacji, obiektów, lokalnych inicjatyw, architektury.

Althamer konsekwentnie używa sztuki jako narzędzia do odkrywania surrealnego czy mistycznego charakteru przedmiotów z najbliższego otoczenia. Tego typu praktykę artysta nazywa „reżyserowaniem rzeczywistości”, a efekt końcowy to „film w czasie rzeczywistym”.

Wystawa obejmuje wiele elementów osiedla: witryny sklepowe, balkony, boiska szkolne, a nawet wnętrza prywatnych mieszkań. Współpracująca z Althamerem przy projekcie Goshka Macuga (od kilkunastu lat mieszka i pracuje w Londynie, w 2008 roku była nominowana do Nagrody Turnera), posługuje się specyficzną metodą pracy, opartą na „archeologii kultury” – każdy nowy projekt poprzedza dogłębnymi badaniami archiwalnymi, umiejscawiającymi jej realizacje w szerszym kontekście, np. uwarunkowań ekonomicznych sztuki. Macuga tworzy instalacje, do których włącza również prace innych artystów, materiały archiwalne, obiekty znalezione, łącząc strategie artystyczne z kuratorskimi.

Artyści zatytułowali tę wystawę Weneckie Biennale na Bródnie, nawiązując do najstarszego i najbardziej znanego cyklicznego wydarzenia artystycznego na świecie, jakim jest Biennale Sztuki w Wenecji. Ich działania wpisują się także w historię awangardowych eksperymentów artystycznych, jak np. Happsoc I, anektowanie Bratysławy jako wystawy sztuki, ogłoszone przez Alexa Mlynárčika, Stano Filko i Zitę Kostrová w 1965 roku.

Podczas Biennale użyte zostaną tradycyjne narzędzia używane we współczesnym muzealnictwie, pozwalające na wyeksponowanie poszczególnych obiektów czy zdarzeń: katalog, podpis, oprowadzanie z przewodnikiem, strona internetowa, zwiastun filmowy.

Częścią jubileuszowego programu Parku Rzeźby na Bródnie jest współpraca z siostrzaną Srihattą – centrum sztuki i parkiem rzeźby w Sylhet w Bangladeszu, która została zainicjowana w 2016 roku instalacją Pawła Althamera. W tym roku w Sylhecie powstanie rzeźba Moniki Sosnowskiej, na podstawie niezrealizowanego projektu dla Bródna z 2009 roku.

Fot. Marta Górnicka, Paweł Althamer, „Gondola”, 2013 

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

4 myśli na temat “Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na dziesiątą odsłonę Parku Rzeźby na Bródnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.