Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na dziesiątą odsłonę Parku Rzeźby na Bródnie

W dniach 23 czerwca – 1 lipca Bródno stanie się wystawą sztuki współczesnej. Autorzy tegorocznego programu Parku Rzeźby, Paweł Althamer i Goshka Macuga, koncentrują się na podkreśleniu specyfiki osiedla: zastanych sytuacji, obiektów, lokalnych inicjatyw, architektury.

Althamer konsekwentnie używa sztuki jako narzędzia do odkrywania surrealnego czy mistycznego charakteru przedmiotów z najbliższego otoczenia. Tego typu praktykę artysta nazywa „reżyserowaniem rzeczywistości”, a efekt końcowy to „film w czasie rzeczywistym”.

Wystawa obejmuje wiele elementów osiedla: witryny sklepowe, balkony, boiska szkolne, a nawet wnętrza prywatnych mieszkań. Współpracująca z Althamerem przy projekcie Goshka Macuga (od kilkunastu lat mieszka i pracuje w Londynie, w 2008 roku była nominowana do Nagrody Turnera), posługuje się specyficzną metodą pracy, opartą na „archeologii kultury” – każdy nowy projekt poprzedza dogłębnymi badaniami archiwalnymi, umiejscawiającymi jej realizacje w szerszym kontekście, np. uwarunkowań ekonomicznych sztuki. Macuga tworzy instalacje, do których włącza również prace innych artystów, materiały archiwalne, obiekty znalezione, łącząc strategie artystyczne z kuratorskimi.

Artyści zatytułowali tę wystawę Weneckie Biennale na Bródnie, nawiązując do najstarszego i najbardziej znanego cyklicznego wydarzenia artystycznego na świecie, jakim jest Biennale Sztuki w Wenecji. Ich działania wpisują się także w historię awangardowych eksperymentów artystycznych, jak np. Happsoc I, anektowanie Bratysławy jako wystawy sztuki, ogłoszone przez Alexa Mlynárčika, Stano Filko i Zitę Kostrová w 1965 roku.

Podczas Biennale użyte zostaną tradycyjne narzędzia używane we współczesnym muzealnictwie, pozwalające na wyeksponowanie poszczególnych obiektów czy zdarzeń: katalog, podpis, oprowadzanie z przewodnikiem, strona internetowa, zwiastun filmowy.

Częścią jubileuszowego programu Parku Rzeźby na Bródnie jest współpraca z siostrzaną Srihattą – centrum sztuki i parkiem rzeźby w Sylhet w Bangladeszu, która została zainicjowana w 2016 roku instalacją Pawła Althamera. W tym roku w Sylhecie powstanie rzeźba Moniki Sosnowskiej, na podstawie niezrealizowanego projektu dla Bródna z 2009 roku.

Fot. Marta Górnicka, Paweł Althamer, „Gondola”, 2013 

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

4 myśli na temat “Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na dziesiątą odsłonę Parku Rzeźby na Bródnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.