Sklep charytatywny?  Sklepowisko – jedyne takie miejsce na Bródnie

Dziś przedstawiamy Wam niezwykłe miejsce, które działa na Bródnie. Niezwykłe, bo prowadzący je zajmując się sprzedażą używanych rzeczy, dbają o środowisko zgodnie z tajemniczą zasadą 3U(3R), a zarabiając, pomagają osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym.

Sklepowisko, czyli sklep charytatywny, który dziś funkcjonuje przy Bazyliańskiej 1, działał od 2012 roku na warszawskich Szmulkach. Pomysłodawcą jego powstania jest Pani Iwona Malicka, która tak mówi o swoim pomyśle:

„Może właśnie dlatego założyłam Sklepowisko, że moimi ulubionymi sklepami od zawsze były second handy i komisy meblowe, a mój dom na wsi przypomina skansen i za to go kocham. Fascynuje mnie, że mogę dawać drugie życie przedmiotom. Wierzę w sens pomagania tym, którzy chcą zmienić swoją sytuację. Jednocześnie chcę chronić środowisko poprzez promocję zasady 3R.”

sklepowisko 1024x249 - Sklep charytatywny?  Sklepowisko – jedyne takie miejsce na Bródnie -

Dziś Pani Iwonie pomaga Pani Maja Barańska oraz Pan Waldemar Malicki. Ten zgrany zespół po kilkumiesięcznej przerwie ponownie organizuje pomoc dla osób potrzebujących. Zasada jest prosta: chętni dobrowolnie oddają do Sklepowiska niepotrzebne, niezużyte przedmioty m.in. odzież, książki, meble, urządzenia AGD/RTV, zabawki itp., słowem wszystko to, co może posłużyć komuś innemu. Następnie prowadzący sklep sprzedają je za naprawdę(!) małe kwoty, by móc sfinansować działania na rzecz:

– osób potrzebujących pomocy, które znalazły się w kryzysowej sytuacji i chcą z niej wyjść (bezrobotni, niepełnosprawni, z problemami emocjonalnymi itp.)

– integracji lokalnej społeczności, poprzez organizację warsztatów, szkoleń, spotkań (najbliższe spotkanie już 16 czerwca – Warsztaty z psim behawiorystą)

– aktywizacji osób starszych, samotnych.

Działalność społeczna Sklepowiska realizowana jest jednocześnie przez Fundację (non-profit) Siłą Rzeczy, którą prowadzi Pani Malicka. Tu zapoznacie się ze statutem fundacji. Działania fundacji są tożsame z zadaniami realizowanymi przez Sklepowisko.

Zatem w ramach podejmowanych, określonych w statucie działań osoby potrzebujące wsparcia będą mogły m.in. otrzymać pomoc w wyjściu z kryzysowej sytuacji materialnej, życiowej czy zawodowej. W Sklepowisku pomogą Wam napisać CV, znaleźć noclegownię, słowem – znaleźć drogę prowadzącą do rozwiązania problemu.

Ponadto, jak czytamy na stronie:

„Dla osób zdecydowanych, by znaleźć wyjście z trudnej sytuacji życiowej, możemy tworzyć indywidualne fundusze celowe. Co miesiąc na taki fundusz będzie przekazywany określony procent zysku wypracowanego przez Sklepowisko, a zebrana kwota posłuży realizacji wspólnie uzgodnionego przez Beneficjenta i Fundację celu. Warunkiem jest aktywne włączenie się w działania Fundacji.”

Działalność Sklepowiska opiera się m.in. na popularyzacji zasady 3R – Reduce, Reuse, Recycle (3U – Unikaj kupowania zbędnych rzeczy, Użyj powtórnie, Utylizuj), ale sklep nie przypomina typowego second handu. Przedmioty, które tam znajdziemy, są naprawdę w dobrym stanie, bo prowadzący bardzo dbają o to, by do Sklepowiska trafiały tylko takie, które mogą jeszcze posłużyć innym. Zatem, jeśli zdecydujecie się na podarowanie czegoś, zadbajcie, by oprócz zwykłych śladów użytkowania: rysy, drobne pęknięcia itp., nadał spełniały swoją funkcję.  

Tych, którzy chcieliby odnaleźć w Sklepowisku coś na własny użytek, również serdecznie zachęcamy do odwiedzin. Oprócz przedmiotów codziennego użytku, możecie nabyć w atrakcyjnych cenach unikatowe lub kolekcjonerskie perełki.

Więcej informacji o Sklepowisku znajdziecie tu. Ponadto zachęcamy Was do śledzenia ich działalności na Facebooku.

JK

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

2 myśli na temat “Sklep charytatywny?  Sklepowisko – jedyne takie miejsce na Bródnie

 • 15 czerwca 2018 o 11:40
  Permalink

  To dobrze, że ktoś wpadł na taki dobry pomysł 🙂

  Odpowiedz
 • 15 czerwca 2018 o 13:44
  Permalink

  wpadne tam zobaczyć jak to wygląda 🙂 Może znajdzie się coś ciekawego 😛

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.