74. rocznica Powstania Warszawskiego. Aga Zaryan na Targówku

Już jutro, 1 sierpnia, będziemy wspominać wielki dzień w historii Warszawy i Polski. 74. Rocznicę Powstania Warszawskiego upamiętnimy na Targówku koncertem Agi Zaryan. Poznajcie szczegóły obchodów.

Jak co roku 1 sierpnia o godzinie 17.00 warszawiacy oddadzą hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego. Na terenie stolicy zostaną uruchomione syreny alarmowe wojewódzkiego i miejskiego systemu alarmowania i ostrzegania ludności. O godzinie „W” miasto „zatrzyma się”.

Zgodnie z tradycją na Targówku oficjalne uroczystości, z udziałem władz i urzędników, odbędą się o godzinie 10.00 przy pomniku „Reduta Bródnowska”, na rogu ul. Wysockiego i Bartniczej. To właśnie w tych okolicach Powstańcy stoczyli najcięższe walki w naszej dzielnicy.

Jednak nie jest to jedyne miejsce upamiętniające uczestników Powstania na Targówku. Poniżej przedstawiamy adresy, pod którymi znajdziecie m.in. tablice i kamienie pamiątkowe, gdzie również można oddać hołd Powstańcom:

– Rondo Żaba – kamień upamiętniający podporucznika Jana Wójcika ps. „Znicz”, dowódcę plutonu w zgrupowaniu „Rokity” AK, który dowodził atakiem na niemieckie koszary przy ul. 11 Listopada

– Zespół Szkół nr. 41, ul. Bartniczej 2 –  tablica poświęcona żołnierzom zgrupowań 632 i 641 Armii Krajowej, którzy m.in. odparli atak niemieckich czołgów

– Przychodnia Internistyczno-Pediatryczna, ul. Tykocińska 32/34 – tablica upamiętniająca istnienie punktu sanitarnego w czasie Powstania Warszawskiego

– ul. Księcia Ziemowita 42 – tablica pamięci 31 rozstrzelanych Powstańców

– ul. Piotra Wysockiego (przy Trasie Toruńskiej) – kamień poświęcony pamięci 9 rozstrzelanych Polaków

– ul. św. Wincentego 44 – tablica pamięci 17 rozstrzelanych Polaków

– ul. św. Wincentego (róg ul. Oszmiańskiej) – mogiła pamięci Powstańców rozstrzelanych 1 sierpnia 1944 roku

– ul. Odrowąża (przy Cmentarzu Żydowskim) – miejsce pamięci 40 Polaków rozstrzelanych w okresie od 23-27 sierpnia 1944 roku.

Bez względu na to, gdzie złożycie kwiaty i zapalicie tego dnia znicze, zapraszamy Was także na wyjątkowy koncert zatytułowany „Aga Zaryan Umiera Piękno”. O godzinie 17.00 zachęcamy do odwiedzenia Parku Bródnowskiego, by wysłuchać artystki, która wystąpi z zespołem European Jazz Trio, muzycznie upamiętniając rocznicę Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny.

A miłośników rac i głośnego skandowania kierujemy już tradycyjnie o godzinie „W” na Rondo Żaba oraz na skrzyżowanie Kondratowicza z Rembielińską.

 

 

JK

 

 

 

 

 

 

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.