Rafał Trzaskowski chce wybudować parkingi wielopoziomowe w trzech miejscach na Targówku. Co na to mieszkańcy?

Na jednej z grup społecznościowych poświęconych sprawom Targówka kandydujący na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski przedstawił swoją wizję wybranych rozwiązań komunikacyjnych w naszej dzielnicy. Wspólny kandydat Platformy Obywatelskiej i partii Nowoczesna widzi szansę na rozwiązanie problemu braku miejsc postojowych na Targówku w budowie parkingów wielopoziomowych. Jak na propozycję zareagowali mieszkańcy?

Gorący okres przedwyborczy trwa. Kandydaci na stołek prezydenta stolicy starają się przedstawić warszawiakom z jak najlepszej strony. Dzielą kiełbasę przedwyborczą między różne dzielnicy, roztaczając przez mieszkańcami wizję kuszących zmian.

Tym razem przyjrzymy się ofercie Rafała Trzaskowskiego, który na popularnej grupie TeBeZet zamieścił post [pisownia oryginalna]:

„Pod koniec maja mieliśmy okazję porozmawiać na grupie o węzłach komunikacyjnych i o ew. zmianach na terenie Targówka, Bródna i Zacisza. Kilka osób, w tym Pan Mariusz Szanser zgłaszalo temat parkingów. Na spotkaniu w urzedzie rozmawialiśmy też o Metrze, jako wielkiej szansie dla dzielnicy, ale też o zagrożeniu „najazdu” samochód, które zajmą miejsca parkingowe mieszkańców Targówka.

Wszystkich problemów związanych z brakiem miejsc do parkowania nie rozwiążemy od razu. Choćby z braku miejsca na dodatkowe parkingi wzdłuż budynków spoldzielnianych. Jednak budowa Metra wyraźnie przyspiesza. Duże parkingi wielopoziomowe mogą pomóc. Dla mnie warte uwagi są trzy lokalizacje:

– przy stacji Metro Trocka;

– przy urzędzie dzielnicy Targówek;

– w okolicy skrzyżowania ulic Rembielinska i Kondratowicza.

Waszym zdaniem należy pomyśleć o kolejnych miejscach? Czekam na wszystkie opinie. Szczególnie te podchodzące szerzej do tematu kompleksowych rozwiązań komunikacyjnych”.

Oferta Trzaskowskiego spotkała się z gorącym przyjęciem… śmiechu, ironicznych komentarzy i jedynie garstka internautów doceniła propozycję kandydata na prezydenta stolicy.

Poniżej prezentujemy wybrane komentarze, które doskonale w naszym odczuciu, prezentują przedwyborcze nastroje na Targówku:

„Pomyśl Pan o Moście Krasińskiego !!!”

„Samo myślenie nie wystarczy przed wyborami ?…niech deklaruje pod groźbą rozliczenia …myśleć i gadać to kazdy potrafi…niewiele więcej”

„przecież to bez sensu jest zupełnie, budowanie P+R niemalże w Centrum miasta! Należy poprawić komunikację z odleglejszymi miejscami za pomocą komunikacji publicznej a nie kierując tu więcej aut. Echhhh…”

„Może , raczej nie może , Trasa Mostu Krasińskiego?? A parkingi P+R to raczej w okolicy Warszawa Płudy lub stacja Żerań lub Toruńska , a nie w centrum osiedla Bródno!??”

„Pociągnąć druga linię metra dalej niż do Rembielinskiej – przynajmniej do PKP Toruńska i tam wybudować parking P+R. Rozumiem że przy Kondratowicza Bazyliańska Kościół odda teren za darmo ?”

„[…] Środki na Wschodnią Obwodnicę Śródmiejską zostały już zabezpieczone w Projekcie Wieloletniej Prognozy Finansowej m.st. Warszawy na lata 2018-2045. Czyli rozumiem z tego, ze budowa może się zacząć np. w 2043 roku…?”

„to cieszy że interesujesz się losami Naszej dzielnicy, ale proszę o info jaki jest Twój stosunek to do budowy mostu Krasińskiego . Konkretnie za czy przeciw ?”

„Przez takie pomysły lokalizacji parkingów mam alergię na to całe metro. W jaki sposób parkingi dla ludzi dojeżdżających z kierunku Marek i Białołęki mają pomóc mieszkańcom Bródna? Się pytam jak?”

„Chciałam Panu przypomnieć, że budynki nie należą do spółdzielni tylko do miasta, Kto jest właścicielem gruntu jest właścicielem budynku, więc nie widzę problemu jeżeli chodzi o parkingi wzdłuż budynków”

„A co z uporządkowaniem własności gruntów na Bródnie??? Co drugi budynek ma nieuregulowana sytuację. Niektóre sprawy ciągną się już latami….”.

Wśród komentarzy mieszkańców znaleźć możemy również wypowiedź Michała Jamińskiego, Przewodniczącego dzielnicowej Komisji Infrastruktury, Inwestycji i Ochrony Środowiska [pisownia oryginalna]:

„Rafale jako Przewodniczący dzielnicowej Komisji Infrastruktury, Inwestycji i Ochrony Środowiska pozwolisz, że przekaże Ci kilka wskazówek od mieszkańców, które cały czas sygnalizują w rozmowach. 4 kluczowe inwestycje dla Bródna to:

 1. Estakada nad torami PKP z Bródna do Jagiellońskiej. Koszt Ok 300-350 mln.
 2. Poszerzenia ul. Św Wincentego – koszt ok 200 mln, gdyż wzdłuż tej ulicy powstały gigantyczne osiedla mieszkaniowe i za chwile się zakorkujemy totalnie a już teraz jest cieżko wyjechać z Bródna Wincentego i Wysockiego, Odrowąża
 3. Dokończenie obwodnicy śródmiejskiej do ronda żaba. Koszt ok 300-350 mln

W międzyczasie wywalczyliśmy środki na budowę ul. Nowotrockiej, która stanowić mogłaby wraz z estakadą do Jagiellońskiej coś w rodzaju małej obwodnicy. Narazie 1 pasmowa ale przyszłościowo 2 pasy w każda stronę. Jest na to rezerwa terenu zarówno w lini Nowotrockiej jak i Matki Teresy z Kalkuty.

 1. Miejsca parkingowe. Idealne rozwiazanie dla Bródna to budowa dużego parkingu p+r przy Toruńskiej po stronie Białołęki i autobus wahadłowy i tramwaj dowożący mieszkańców Białołęki do stacji metra Rembielińska. Czyli wyeliminowanie największej obawy mieszkańców Bródna, że przyjezdni zajmą miejsca parkingowe mieszkańców Bródna, których nam wciąż brak żeby zaspokoić dzielnicowe potrzeby. Trzy lokalizacje parkingów, które wymieniłeś ok ale do wykorzystania dla mieszkańców naszej dzielnicy a nie przyjezdnych. Mieszkańcy boją się, że przyjezdni bedą zajmować miesiąca parkingowe na Bródnie, Targówku, Zaciszu których i tak brakuje dla naszych mieszkańców. W kontekście przedłużenia lini metra na Białołękę parking po ich stronie gdzie jest ogromna rezerwa terenu jest rozwiązaniem najlepszym dla obu dzielnic i przeciwdziała ewentualnym napięciom. Parkingi w naszej dzielnicy da się robić we współpracy ze spółdzielnią, która wiele terenów przyległych do budynków ma w dzierżawie.

Koszt ok 100 mln.

Realizacja tych postulatów to szacunkowy koszt w granicach 800 mln do 1 mld zł i wdzięczność mieszkańców po wsze czasy. Most Krasińskiego, który miałby łączyć Pragę Północ z Żoliborzem i stanowić dopełnienie całego węzła komunikacyjnego jaki wcześniej opisałem z oczywistych powodów popieramy nawet w wersji tylko z rozjazdami do Wisłostrady. Swego czasu dzięki współpracy z mieszkańcami uzbieraliśmy w 3 dni blisko 40 tyś podpisów pod tą inwestycją. Rozumiem, że koszt mostu rzędu 1.2 mld jest ogromnym obciążeniem dla miasta dlatego dla nas mieszańców Bródna estakada nad torami PKP 3 razy tańsza byłaby juz wielkim wybawieniem i krokiem milowym. A przecież skorzystałaby z niej i Białołęka i inne dzielnice. Tyle wskazówek od mieszkańców naszej dzielnicy. W razie co mam też ogromną wiedzę na temat potrzeb w zakresie remontów i niezbędnych inwestycji w oświacie. Cieszę się, że postawiłeś w swoim programie na komfort życia mieszkańców naszego miasta bo takie są realne oczekiwania warszawiaków. Realizacja przedstawionych powyżej oczekiwań mieszkańców napewno przyczyni się w sposób znaczący do podniesienia komfortu życia mieszkańców Bródna, Targówka, Zacisza”.

Jak widać internauci bardzo żywo reagują na nowe propozycje. Prześmiewczy ton ich wypowiedzi pokazuje, jak bardzo nieufnie podchodzą do obiecujących kandydatów na włodarzy. Jednocześnie w rozpoczętej dyskusji, w której ani razu nie zabrał ponownie głosu Trzaskowski, wskazują rzeczywiste problemy dzielnicy, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

 Źr. TeBeZet

JK

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

20 myśli na temat “Rafał Trzaskowski chce wybudować parkingi wielopoziomowe w trzech miejscach na Targówku. Co na to mieszkańcy?

 • 7 sierpnia 2018 o 08:59
  Permalink

  Przy poglądach politycznych p. Bernarda i spółki nawet nie dziwi tendencyjność tego artykułu w zakresie doboru cytatów i zdjęcia. Dla równości podejścia oczakiwałbym, żeby dyrdymały drugiego z kandydatów okraszone były w waszym artykule zdjęciem kaszanki 🙂

  Trzeba trochę popracować nad warsztatem, bo prymitywizm propagandy jest porażający. No ale rozumiem – ma szanowna redakcja JAKIeś tam marzenia i takimi artykułami próbuje zaklinać rzeczywistość. Należałoby przy tym jednak zachować zwykłą ludzką przyzwoitość i raczej nie korzystać z metod najlepszych komunistycznych propagandzistów, bo to ludziom o takich poglądach chyba nie przystoi 🙂

  A co do parkingów to rozumiem, że znaczna część z państwa żyje marzeniami oby było jak dawniej tj. aby wszędzie istniały parkingi wzdłuż ulic, pod klatkami czy w formie grodzonych parkingów społecznych. To jest jednak potworne marnotrawstwo przestrzeni. I to nie uchroni państwa przed problemem parkowania przy stacjach metra. Zakazać wjazdu do dzielnicy sąsiadom (o czym też część z państwa marzy) raczej się nie uda 🙂

  Więcej

  Odpowiedz
 • 7 sierpnia 2018 o 10:31
  Permalink

  Dlaczego redakcja tak prześmiewczo napisała o panu Rafale Trzaskowskim? Propozycja ciekawa. Martwi mnie tylko, że nic nie wspomina o moście Krasińskiego.

  Odpowiedz
 • 7 sierpnia 2018 o 10:56
  Permalink

  Czy redakcja na prawdę musi wzorować się na pseudo dziennikarstwie rodem z TVPIS? Dlaczego jest tu tyle jadu przy jednoczesnym lukrowania kandydata, który o swoich planach na Warszawę nie bardzo potrafi powiedzieć, bo całą kampanię prowadzi w odniesieniu do problemów państwowych a nie lokalnych.

  Może lepiej byłoby spożytkować tę energię na przekonanie kandydata, że most krasińskiego jest nam po prostu potrzebny?

  Bo to że potrzebne jest budowanie parkingów wielopiętrowych chyba dla każdego myślącego perspektywicznie i dbającego o przestrzeń jest oczywistością.

  Odpowiedz
 • 7 sierpnia 2018 o 11:52
  Permalink

  Moim zdaniem redakcja bardzo obiektywnie opisała te rozmowy. W sumie większość to cytaty z rozmów, w związku z tym każdy może sobie sam je ocenić. Jak dla mnie pan Rafał jest mało wiarygodny. Najpierw obiecuje kładki pieszo-rowerowe, zapominając o tak potrzebym moście Krasińskiego. Teraz parkingi, szkoda ostatnich 12 lat, które można było wykorzystać na ich budowe. Trzy ostatnie kadencje HGW to dla Targówka zapaść inwestycyjna.

  Odpowiedz
 • 7 sierpnia 2018 o 14:29
  Permalink

  Sezon na grilowanie kiełbasy wyborczej w pełni. Akurat jestem bywalcem grupy TEBEZET, zapowiadała się fajna dzielnicowa grupa fejsbukowa. Jednak radny PO pan Miszewski(admin) bardzo ją upartyjnił. Ciępią na tym mieszkańcy którzy myśleli że dołączają do dzielnicowej grupy a nie fanpage pana Miszewskiego. Najgorsza w tym wszystkim jest wszechobecna cenzura. Pan Krzysztof usuwa wszystko co nie jest po jego myśli. Przez taką sytuacje mieszkańcy nie mogą rozmawiac o dzielnicowych sprawach takich jak miejsca parkingowe czy spalarnia śmieci.

  Odpowiedz
 • 7 sierpnia 2018 o 15:21
  Permalink

  lepiej niech normalnego grilla urządzą, przynajmniej człowiek coś zje, bo od tych pustych obietnic to już głowa boli 🙁

  Odpowiedz
 • 7 sierpnia 2018 o 18:11
  Permalink

  @tutejszy

  Jeśli widzisz obiektywizm w tym artykule to pewnie to co napiszę poniżej też uznasz za obiektywne:

  Redaktor Bernard J. opisał kilka dni temu w tym portalu akcję ministra Jakiego pod nazwą „100imy pod blokiem”. Oczywiście można stać pod blokiem będąc ministrem, tylko pytanie po co i jak się to ma do ustawowych zadań owego ministra za które wszyscy płacimy z naszych podatków. Minister jednak postał i coś tam powiedział o sądach.

  Na szczęście mieszkańcy Targówka trafnie ocenili takie stanie pod blokiem opatrując relację ironicznymi komentarzami. Oto zaledwie kilka z nich:

  „No na tym spotkaniu Jakiego aż roiło się od mieszkańców… było ich trzech w każdym z nich ta sama krew, radny, sztabowiec, piarowiec i kamerzysta” 🙂

  „Niezłe – kandydat na prezydenta z „wielkim szacunkiem” pisze oficjalnie naszych siedliskach BLOKOWISKA” 🙂

  „Po co (…) były te głodne kawałki o odbieraniu Warszawy deweloperom i oddawaniu Warszawiakom panie Jaki? Prawo przyjęte przez pana partię idzie w zupełnie innym, bardzo niebezpiecznym kierunku.

  „Niedługo będzie trzeba bronić każdego metra osiedlowego trawnika, żeby nie powstał tam blok lub biurowiec” 🙂

  „Dziś pan Jaki obieca że jak tylko wygra (…) prąd będzie tańszy (mimo, że Działania PIS prowadzą do tego, że będzie najdroższy w Europie)

  Wystarczy poczytać medialne doniesienia o przykładzie Opola, gdzie (jak piszą) w imię partyjnych interesów z mieszkańcami nikt się nie liczył a gmina z pierwszej dziesiątki najbogatszych gmin w Polsce spadła nagle na 1500 miejsce w rankingu.

  To też są oficjalne posty pod artykułem i też moim zdaniem bardzo obiektywnie odzwierciedlają opinię mieszkańców o tym kandydacie. Prawie tak samo obiektywnie jak ten redaktorzy tego artykułu wypowiadają się o Panu Pośle Rafale Trzaskowskim, kandydacie na Prezydenta Warszawy.

  Odpowiedz
 • 7 sierpnia 2018 o 23:24
  Permalink

  Pani Joanka, autorka tekstu buduje chyba swoje CV przed złożeniem aplikacji do Wiadomości TVP czy do Teleexpresu. W tym artykule zupełnie nie znajduję lokalnego patriotyzmu i próby wygrania czegoś dla Targówka w związku z wyborami (a ponoć pani autorka to mieszkank a dzielnicy) tylko nastawioną na prymitywną gawiedź agitację przeciwko jednemu ze startujących w wyborach polityków. Jeśli komuś zależy na naszej dzielnicy to raczej powinien przekonywać artykułami kandydata do budowy dodatkowego mostu i nie powinien wyśmiewać się z parkingów piętrowych. Jeden parking piętrowy na przykład przy Parku Bródnowskim to odzyskanie terenu na zieleń z obszaru trzech – czterech parkingów spółdzielczych okalających ten park. Włączmy więc myślenie a wyłączmy irracjonalny hejt.

  Odpowiedz
 • 8 sierpnia 2018 o 00:54
  Permalink

  Tia.. szczególnie przy Metro Trocka, gdy jak się okazało, dodatkowe stacje już są w budowie 😉

  Odpowiedz
 • 8 sierpnia 2018 o 15:37
  Permalink

  @Kamieni Kupa od 12 lat jesteśmy trkatowani jak indianie w rezerwacie. Co 4 lat tylko pomachają nam jakimiś koralikami na wybory. Potem znowu to samo. Co z motem Karsińskiego, zamiast tego ten Pan wspomina coś o kładce pieszo-rowerowej. To po co ta wielka akcja była odnośnie mostu??? Rozumiem, że jakaś szara eminencja z Żoliborza powiedziała panu Trzaskowskiemu, że żadnego mostu nie będzie?! Od dawna jestesmy traktowani na Targówku jak jakieś dzikusy, które mogą przedostać sie na drugą stronę i rozjeździć drogocenny Żoliborz.
  Trzeba się zorganizować jak w innych dzielnicach i cisnąć naszych radnych żeby w końcu zaczeli nas reprezentować!!! (Sczególnie nasi radni w Radzie Warszawy)

  Te parkingi to taka typowa kiełbasa. Gdybyśmy byli takim Wilanowem to nawet może i uwierzyłbym w te obietnice…..Jednak jesteśmy tylko „niegrzecznym” i „dzikim” Targówkiem więc możemy dostać tylko farmazony pana Rafała

  Odpowiedz
 • 8 sierpnia 2018 o 18:09
  Permalink

  @Obserwator. Wskazałeś na ostatnie 12 lat… Rozumiem że według ciebie Targówek traktowany był jak rezerwat WYŁĄCZNIE za czasów Hanny Gronkiewicz – Waltz. Jeśli tak to wymień proszę inwestycje które zafundowali nam wcześniejsi prezydenci, bliżsi partii obecnie rządzącej krajem, tj. Od końca – Kazimierz Marcinkiewicz, Mirosław Kochalski i sam Lech Kaczyński. Ich dokonania nie zwiększają z pewnością mojego zaufania do drugiego z kandydatów, który dziś również obiecuje wszystko, byle tylko wygrać wybory.

  PS post nie był o zaufaniu tylko nierównym traktowaniu kandydatów przez tutejszych tekściarzy. Równie dobrze można bowiem wyśmiać ofertę 6 mostów i czterech linii metra Pana Jakiwgo, a już z pewnością jego pustosłowie o odbieraniu WarsAwy deweloperom w kontekście ustaw przyjmowanych przez rząd. Naprawdę warto przeczytać lex deweloper i przemyśleć co oznaczają nowe możliwości dawane deweloperom przez tę ustawę.

  Odpowiedz
 • 8 sierpnia 2018 o 22:11
  Permalink

  Aaaa… teraz rozumiem zdjęcia pod materiałami o kandydatach. Trzaskowskito to taki szef kuchni przyrządzający potrawy a Jaki w tej koszulinie i szeleczkach kelneruje 🙂 Teraz dopiero widać ironię :):):)

  Odpowiedz
 • 9 sierpnia 2018 o 10:00
  Permalink

  Wszyscy kandydaci rzucają kiełbaski 🙂 Jednak pan Rafał Trzaskowski dobrze operuje największymi pentami 😛

  Odpowiedz
 • 9 sierpnia 2018 o 14:43
  Permalink

  Rarkingi tak dobry pomysł. Tylko potrzebne są parkingi podziemne!!!

  Odpowiedz
 • 13 sierpnia 2018 o 13:13
  Permalink

  Nie ufam temu człowiekowi… to tylko puste słowa

  Odpowiedz
 • 18 sierpnia 2018 o 18:33
  Permalink

  Nie ufam temu człowiekowi który tak bez żadnej argumentacji pisze, że nie ufa temu człowiekowi. To tylko puste słowa. Panie Rafale – do boju 🙂

  Odpowiedz
 • 19 sierpnia 2018 o 23:30
  Permalink

  Jesteśmy zapomniną przez Ratusz dzielnicą. Niestety Rafał Trzaskowski tego nie zmieni… Będzie kontynuatorem tego co było.

  Odpowiedz
 • 20 sierpnia 2018 o 13:23
  Permalink

  Jeden miły pan dał mu dobrą radę… Zrezygnuj. Najlepiej jakby jej posłuchał

  Odpowiedz
 • 22 sierpnia 2018 o 10:09
  Permalink

  – przy stacji Metro Trocka;

  – przy urzędzie dzielnicy Targówek;

  – w okolicy skrzyżowania ulic Rembielinska i Kondratowicza.

  Parking powinien być na Wysockiego przy koleji. Powinna być tam też ostatnia stacja metra. Wtedy to byłby taki hub komunikacyjny.

  Odpowiedz
 • 27 sierpnia 2018 o 00:59
  Permalink

  Dobrą radę od tysięcy miłych Pań i Panów otrzymał również Jaki. Rada ta odwoływała się do słów byłego prezydenta Warszawy, śp. Lecha Kaczyńskiego, wypowiedzianych niegdyś po tej stronie Wisły i brzmiała krótko ale treściwie: „SPIEP…AJ DZIADU” 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.