Uwaga, szczur! „Pod balkonem próbował zaatakować psa!” – mieszkańcy Bródna zaniepokojeni pojawieniem się gryzoni

Problem gryzoni w mieście pojawia się cyklicznie. Gryzonie wychodzą ze swoich domostw w czasie upałów, gdy za gorąco robi się w studzienkach kanalizacyjnych, jednak nadal głównym celem ich wędrówek jest poszukiwanie pożywienia. Tym razem wędrujące gryzonie zaniepokoiły mieszkańców Bródna. 

Do redakcji Mieszkańca Targówka dotarły informacje dotyczące szczurów, które w ostatnim czasie wyszły ze swoich kryjówek na powierzchnię w naszej dzielnicy. Gryzonie przebiegające przez klatki schodowe, przyblokowe ogródki, parkingi i podwórka zaniepokoiły mieszkańców Bródna.

Jedna z mieszkanek Kondratowicza 13 napisała:

„[…] szczury latają sobie po piętrach naszego budynku. Jeden pod balkonem próbował zaatakować psa. Na klatce nr 3 sąsiad pogonił szczura patykiem z 3 piętra […]”. Poza tym gryzonie widziane były przez innych lokatorów przy altanach śmietnikowych, na parkingach oraz podwórku. Problem został zgłoszony do administracji.

Czego najbardziej obawiają się mieszkańcy, którym zdarzyło się spotkać szczura?

„[…] potrafią się rzucić na małego psa […]” mówi posiadaczka niewielkiego, bojaźliwego czworonoga.

„Te gryzonie roznoszą choroby. Są obrzydliwe” dodaje inny mieszkaniec Bródna.

Postanowiliśmy sprawdzić, jakie kroki w sprawie gryzoni podjęła Administracja Bródno Osiedle Toruńska. Pracownicy zapewnili nas, że są świadomi problemu i monitorują sytuację. Na osiedlu zostały rozstawione specjalne karmniki z trutkami. Jak udało się nam ustalić, nie są one groźne dla innych zwierząt oraz ludzi, ale zgodnie z zaleceniami pracowników Wydziału Infrastruktury, którzy zajęli się kilka lat temu problemem szczurów w okolicach Kanału Bródnowskiego, zaleca się ostrożność i pilnowanie, by psy czy dzieci nie dotykały ich. Zgodnie z planami administracji zabiegi deratyzacyjne na Bródnie obejmą również studzienki kanalizacyjne i piwnice.

A my apelujemy do mieszkańców dokarmiających zwierzęta w mieście. Dzikie karmniki, w których rozsypane są resztki jedzenia: ugotowany makaron, mięso czy warzywa z zupy, przyciągają gryzonie. Zastanówmy się, zanim wyrzucimy na osiedlowy trawnik pozostałości własnego obiadu, czym innym bowiem jest dokarmianie ziarnem ptaków w zimie, a czym innym bezmyślne zaśmiecanie wspólnej sąsiedzkiej przestrzeni.

Wśród głosów zaniepokojonych mieszkańców pojawił się również temat kotów, które mogłyby zapewnić naturalną selekcję gryzoni w naszej okolicy. Być może warto umożliwić dostęp do piwnic miejskim dachowcom zamiast kratowania okienek przy jednoczesnym przeprowadzeniu kastracji wśród kotów…

JK

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

10 myśli na temat “Uwaga, szczur! „Pod balkonem próbował zaatakować psa!” – mieszkańcy Bródna zaniepokojeni pojawieniem się gryzoni

 • 13 sierpnia 2018 o 14:46
  Permalink

  Przy kanale Bródnowskim też jest połno szczurów. Może Ratusz w końcu coś z tym zrobi?

  Odpowiedz
 • 13 sierpnia 2018 o 18:44
  Permalink

  dobrze że to nie było dziecko! czy musi dojść do tragedii żeby odpowiednie służby zauważyły problem

  Odpowiedz
 • 13 sierpnia 2018 o 18:49
  Permalink

  Szczury to standard na Bródnie, pełno ich wszędzie….

  Odpowiedz
 • 20 sierpnia 2018 o 00:16
  Permalink

  Jeszcze sortowni drobiu nie wybudowali a już plaga szczurów jest….

  Odpowiedz
 • 20 sierpnia 2018 o 12:31
  Permalink

  Szok na chwile zostawisz drzwi otwarte to jeszcze do mieszkania Ci wejdzie!!!

  Odpowiedz
 • 4 września 2018 o 23:54
  Permalink

  Przy kanałku są wielkie. Są rozmiarów kota…

  Odpowiedz
 • 5 września 2018 o 21:22
  Permalink

  Ciekawe czy ktoś się zajął tym tematem

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.