Rewitalizacja Rembielińskiej zaskakuje. ZGN wytnie 20 zdrowych drzew?

Rewitalizacja podwórka przy Rembielińskiej wzbudza coraz więcej emocji. I choć prace powoli się zaczynają, to mieszkańcy nadal nie mogą spokojnie czekać na rezultaty, bowiem okazuje się, że niektóre decyzje Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami Targówek są niedorzeczne, jak chociażby ta o wycince 20 zdrowych drzew.

Mimo wielu przeszkód wszystko zmierza ku temu, by stan podwórka przy Rembielińskiej poprawił się. Jednak, jakim kosztem i zgodnie z jaką logiką? O problemach związanych z inwestycją mogliście przeczytać u nas kilkakrotnie. Niestety i tym razem nie zaskoczymy Was garścią dobrych informacji w tym temacie, bowiem inicjatora zmian przy Pekinie – Roberta Golińskiego oraz innych mieszkańców żywo zainteresowanych losem zaniedbanego podwórka niepokoi fakt, że rewitalizacja przeprowadzona zostanie wbrew logice, jaką nakazywałby zdrowy rozsądek oraz uszczuplony budżet.

W liście przesłanym do naszej redakcji przez Roberta Golińskiego czytamy:

„[…] jedna z mieszkanek wzięła pod lupę projekt wykonawcy całego przedsięwzięcia opublikowany na stronach internetowych ZGN Targówek i dotarła do zaskakujących informacji.

Praktycznie cała Zieleń kolidująca z nowo powstającą infrastrukturą zostanie usunięta!

W kosztorysie prac znajdujemy tylko jedną pozycję obejmującą przesadzenie 1 (JEDNEGO) drzewa, a ze środków jakimi na tę chwilę dysponuje ZGN nie przewidziano żadnych nowych nasadzeń. Pod topór ma pójść około 20 drzew, które w opinii specjalistów sporządzających inwentaryzację projektową są w większości w bardzo dobrym stanie, a na niektórych z nich gniazdują ptaki.

Wśród zinwentaryzowanych drzew znajdziemy jedną szczególną pozycję. Pomiędzy Rembielińską 17 a 19 rośnie mianowicie znacznych rozmiarów Wiąz Szypułkowy, drzewo oznaczone jako „cenne”, w bardzo dobrym stanie i dodatkowo z budką lęgową dla ptaków.

Jakkolwiek wycinka niektórych drzew kolidujących z nowymi chodnikami czy drogą pożarową jest zrozumiała i można się z nią zgodzić, to wycinka części zdrowych drzew jest trudna do zaakceptowania. Jak można wyczytać w kosztorysie projektu jego etapu przewidują kolejno wycinkę 40, 8 i 43 drzew z terenu podwórka i 1 przesadzenie.

Można zrozumieć konieczność wycięcia zieleni na potrzeby rewitalizacji. Można też zrozumieć, że nie zorganizowano środków, by przy tej okazji zadbać o zieleń, żyjemy w Polsce, więc czemu się dziwić. Ciężko jest jednak zaakceptować, że pod szyldem rewitalizacji przeprowadza się taką fuszerkę, i ciężko się dziwić, że mieszkańcy, których podwórko jest rewitalizowane tak narzekają na sposób tej rewitalizacji”.

drzewo wiaz 2 - Rewitalizacja Rembielińskiej zaskakuje. ZGN wytnie 20 zdrowych drzew? - ZGN, wycinka drzew, Robert Goliński, rewitalizacja, rembielińska, podwórko, Pekindrzewo 1 - Rewitalizacja Rembielińskiej zaskakuje. ZGN wytnie 20 zdrowych drzew? - ZGN, wycinka drzew, Robert Goliński, rewitalizacja, rembielińska, podwórko, Pekin

drzewo3 - Rewitalizacja Rembielińskiej zaskakuje. ZGN wytnie 20 zdrowych drzew? - ZGN, wycinka drzew, Robert Goliński, rewitalizacja, rembielińska, podwórko, Pekin

drzewo4 - Rewitalizacja Rembielińskiej zaskakuje. ZGN wytnie 20 zdrowych drzew? - ZGN, wycinka drzew, Robert Goliński, rewitalizacja, rembielińska, podwórko, Pekin

drzewo5 - Rewitalizacja Rembielińskiej zaskakuje. ZGN wytnie 20 zdrowych drzew? - ZGN, wycinka drzew, Robert Goliński, rewitalizacja, rembielińska, podwórko, Pekin

Przy uszczuplonym budżecie przeznaczonym na rewitalizację podwórka, przy niepodważalnych walorach drzew w przestrzeni miejskiej, w zderzeniu ze stołeczną walką o każdy skrawek zieleni decyzja ZGN-u oburza. Czy tak powinna przebiegać rewitalizacja?

Zapraszamy do dyskusji. A wszystkich zainteresowanych zielonymi planami urzędników odsyłamy na stronę ZGN-u

JK

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

12 myśli na temat “Rewitalizacja Rembielińskiej zaskakuje. ZGN wytnie 20 zdrowych drzew?

 • 29 sierpnia 2018 o 08:49
  Permalink

  Kto na to wydał pozwolenie? NAjwyższy czas żeby urzędnicy zaczeli odpowiadać z imienia i nazwiska!

  Odpowiedz
 • 29 sierpnia 2018 o 09:05
  Permalink

  Chyba ktoś się pod tym projektem podpisał ???

  Odpowiedz
  • 29 sierpnia 2018 o 09:09
   Permalink

   Projekt nie był przedstawiany do opinii mieszkańcom. Koncepcja tak, i na tym etapie nie było mowy o tym, że wycięte będą wszystkie kolidujące drzewa. Mówiono o znacznej liczbie przesadzeń.

   Odpowiedz
 • 29 sierpnia 2018 o 10:10
  Permalink

  Najpierw wycinka drzew w Parku Bródnowskim teraz na podwórkach. Ktoś musi tam bardzo nie lubić zieleni.

  Odpowiedz
 • 29 sierpnia 2018 o 10:14
  Permalink

  hmmm Oficjalnie to wszyscy teraz eko są w ZGN, a po cichu wycina się kolejne drzewa. Przy Domu Kultury Zacisze też tak zrobili. Zanim mieszkańcy się zorientowali to już pocięte konary leżały na ziemii. To przykre, że nadal jest takie podejście do drzew….

  Odpowiedz
 • 29 sierpnia 2018 o 10:18
  Permalink

  Cały ZGN do wymiany, już po raz kolejny pokazują na co ich stać

  Odpowiedz
 • 29 sierpnia 2018 o 10:42
  Permalink

  Partaczenia Rewitalizacji ciąg dalszy. Widać wizja ZGN dle tego podwórka to betonowa pustynia. Nie dość, że nie ma planów zazielenienia tego terenu to jeszcze wytną to co jest. Cudownie

  Odpowiedz
 • 29 sierpnia 2018 o 13:17
  Permalink

  Szkoda kolejnych drzew do wycinki 🙁

  Odpowiedz
 • Pingback:Mieszkanka bródnowskiego Pekinu ratuje drzewa. Rewitalizacja Rembielińska cd. - Mieszkaniec Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.