Historia zniknięcia naszego przystanku tramwajowego Julianowska

Po remoncie linii tramwajowej Żerań Wschodni – Dworzec Wileński w 2015 roku wzdłuż ulicy Rembielińskiej Tramwaje Warszawskie postanowiły zlikwidować zespół przystanków Bolesławicka i przesunęły przystanek Julianowska bliżej ul. Matki Teresy z Kalkuty. Przystanek Julianowska stanął niemalże w miejscu zlikwidowanego przystanku przy Lidlu, a jego lokalizacja nie została przedyskutowana z mieszkańcami Bródna.

Ludzie zaczęli narzekać, że ich droga na okoliczny bazarek oraz do Krajowego Centrum Osteoporozy, Przychodni Rejonowo-Specjalistycznej, Przychodni Rehabilitacyjnej dla Dzieci i Młodzieży wraz z kompleksem Basenów Rehabilitacyjnych „Muszelka” w znacznym stopniu wydłużyła się. Droga, jaką muszą pokonać osoby, często starsze, schorowane i niewidome, zaczęła stanowić ogromny problem dla codziennie korzystających z ww. instytucji.

Kolejną nurtującą dla mieszkańców sprawą było usytuowanie przystanku za skrzyżowaniem. Tramwaje na odcinku dawnego przystanku przy Julianowskiej wręcz pędzą, często słychać też sygnały dźwiękowe na osoby znajdujące się na przejściu dla pieszych, bądź pojazdy, które nie zjechały jeszcze ze skrzyżowania. Ten właśnie punkt stanowi ogromne zagrożenie bezpieczeństwa, gdyż osoby mające problem z poruszaniem się i słabym wzrokiem, nawet nie przewidują, że mogą stać się przyczyną tragedii. Po przeniesieniu przystanku w nową lokalizację, na skrzyżowaniu z ul. Julianowską, doszło do wielu kolizji z udziałem tramwaju, których przez dziesiątki lat, praktycznie tam nie było.

Widząc problem lokalnej społeczności, zorganizowałam akcję zbiórki podpisów pod petycją przywrócenia lokalizacji przystanku tramwajowego Julianowska i wraz z mieszkańcami udało nam się zebrać w dwa tygodnie niemal 2.000 podpisów. Petycję wraz z zebranymi podpisami złożyłam do Burmistrza Dzielnicy Targówek, Tramwajów Warszawskich i Zarządu Transportu Miejskiego.

 Po naszej „akcji podpisowej” Tramwaje Warszawskie latem 2016 roku obiecały budowę tymczasowego przystanku przy ul. Julianowskiej w kwietniu 2016 roku. Minął cały 2016 rok, minął cały 2017 rok, a w międzyczasie pojawiły się betonowe płyty ułożone pod tymczasowy przystanek, jednak i tak tramwaje tam nie zatrzymywały się. Uruchomienie tymczasowego przystanku tramwajowego miało nastąpić do końca kwietnia tego roku. Przystanek tymczasowy został uruchomiony dopiero pod koniec lipca 2018 roku – przystanek o nazwie „Julianowska 01”, który znajdował się obok Lidla, niedaleko ul. Matki Teresy z Kalkuty został przesunięty tymczasowo, naprzeciwko istniejącego przystanku Julianowska 02. Obecnie tramwaje zatrzymują się bliżej skrzyżowania ulic Julianowska – Rembielińska, a aktualna lokalizacja jest na etapie „testowania”. Ostateczne decyzje o stałej lokalizacji przystanku mają być podjęte na podstawie opinii pasażerów i uzgodnień w Urzędzie Dzielnicy Targówek. 

            Sądząc po wypowiedziach włodarzy Dzielnicy oraz radnych Dzielnicy Targówek, sukces mieszkańców ma wielu ojców. Siła jest jak zawsze w lokalnej społeczności – dziękuję wszystkim mieszkańcom oraz każdemu z osobna za podpisy pod naszą petycją.

Anna Sęk

(koordynatorka zbiórki podpisów, Kukiz’ 15 Warszawa-Targówek)

4 myśli na temat “Historia zniknięcia naszego przystanku tramwajowego Julianowska

 • 11 września 2018 o 09:07
  Permalink

  Chyba nigdy nie uda im sie przenieść tego przystanku spowrotem

  Odpowiedz
 • 11 września 2018 o 09:49
  Permalink

  2015! Teraz mamy 2018! Dobry czas mają… a wystarczyło tylko nie likwidować dobrze działającego przystanku

  Odpowiedz
 • 11 września 2018 o 10:22
  Permalink

  Podobno to kwestia funduszy unijnych. Nowy przystanek został wybudowany za 1500 000 zł i nie mogą go przenieść z powrotem bo będzie kara. Tak oto marnotrawione są środki publiczne na bezsensowne projekty

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.