Nowe Kino Świt. Retro urok w nowoczesnym wydaniu

Sala widowiskowo-kinowa w Domu Kultury Świt przechodzi generalny remont. Jak podkreślają władze placówki, całe przedsięwzięcie stało się możliwe za sprawą przedstawicieli obecnego samorządu. Już niedługo mieszkańcy Targówka oraz miłośnicy małych, kameralnych kin będą mogli obejrzeć film lub spektakl teatralny w klimatyzowanej sali, siedząc na kaskadowej widowni. A to nie wszystkie zaplanowane elementy modernizacji.

Dom Kultury Świt, który został oddany do użytku w 1958 roku, przyciąga swoim programem artystycznym miłośników polskiej sceny kabaretowej, spektakli muzycznych oraz kameralnych koncertów. Również repertuar kinowy cieszy się zainteresowaniem mieszkańców Targówka, którzy mimo niedogodności, takich jak chociażby płaska widownia, chętnie odwiedzali kino z retro klimatem. Odwiedzali, ponieważ obecnie sala widowiskowo-kinowa po raz pierwszy po 60 latach poddana została generalnemu remontowi.

kino swit remont zdjecie 1024x685 - Nowe Kino Świt. Retro urok w nowoczesnym wydaniu - sala widowiskowo-kinowa, modernizacja, kino Świt, inwestycja, Dom Kultury Świt

Wprawdzie w poprzednich latach miały miejsce pojedyncze modernizacje, jak chociażby modernizacja nagłośnienia w 2013 r. czy też aparatury kinowej wraz z elementami widowni w 2016 r., obie dofinansowane ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, jednak dopiero tegoroczny remont przeprowadzony zostanie na tak dużą skalę.

kino swit ekran sala projekcyjna - Nowe Kino Świt. Retro urok w nowoczesnym wydaniu - sala widowiskowo-kinowa, modernizacja, kino Świt, inwestycja, Dom Kultury Świt

Co zmieni się w tym retro kinie? Sala wyposażona zostanie w klimatyzację, wentylację i nowe fotele. Widownia z płaskiej zamieni się w kaskadową. Na wizualizacji możemy zaobserwować, że nie będzie to standard multipleksowej różnicy poziomów między rzędami, tylko łagodny kąt nachylenia widowni. Ponadto zainstalowany zostanie nowoczesny sprzęt kinematograficzny i nagłośnieniowy oraz wyremontowana będzie scena.

Jak możemy przeczytać na stronie Domu Kultury Świt:

„[…] Nie ulega wątpliwości, że po latach posuchy w kwestiach inwestycyjnych obecna kadencja samorządu dla Dom Kultury ma wyjątkowy charakter. Dlatego, skoro mowa o 60 latach historii Domu Kultury ŚWIT, to z powodu tej inwestycji na trwale w niej się zapisują Burmistrz Sławomir Antonik, jego zastępca ds. kultury Paweł Michalec i osoba wyjątkowo zasłużona dla powodzenia tego projektu, mieszkanka Bródna i radna Warszawy Iwona Wujastyk”.

kino swit remont - Nowe Kino Świt. Retro urok w nowoczesnym wydaniu - sala widowiskowo-kinowa, modernizacja, kino Świt, inwestycja, Dom Kultury Świt

Odnowiona sala przyjmie pierwszych gości najprawdopodobniej na jesieni tego roku. Na ile wprowadzone udogodnienia zmienią Kino Świt, przekonamy się po pierwszym wysłuchanym koncercie lub obejrzanym filmie.

Źr./fot. Dom Kultury Świt

JK

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.