„Budzik” dla dorosłych w Warszawie – klinika wybudzająca ze śpiączki powstanie przy Szpitalu Bródnowskim

Ewa Błaszczyk, założycielka kliniki „Budzik” i Fundacji „Akogo?”, od lat stara się wybudzać ze śpiączki dzieci. Od roku dzięki staraniom jej oraz osób zaangażowanych w pomoc ofiarom ciężkich urazów mózgu działa również „Budzik” dla dorosłych w Olsztynie. Teraz przyszedł czas na wybudzanie dorosłych w Warszawie. Fundacja podpisała z Samorządem Mazowsza list intencyjny w sprawie zbudowania kliniki przy Szpitalu Bródnowskim.

Klinika „Budzik” pomagająca małym pacjentom wybudzić się ze śpiączki z powodzeniem funkcjonuje przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Jak możemy przeczytać na stronie Fundacji „Akogo?” działającej na rzecz kliniki, jest pierwszą tego typu placówką w Polsce. Dysponuje 15 łóżkami i przyjmuje pacjentów do 18 r.ż. nieodpłatnie. A co z dorosłymi w śpiączce, których jest dużo więcej niż „śpiących dzieci”? Od roku w Olsztynie działa „Budzik” przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Tam na dorosłych pacjentów czeka 8 łóżek, a podań o przyjęcie jest 800.

Jak zwykle liczby mówią same za siebie, dlatego z przyjemnością informujemy, że we wtorek podpisano list intencyjny w sprawie budowy kliniki dla dorosłych w Warszawie. „Budzik” powstanie przy Szpitalu Bródnowskim, na działce należącej do samorządu mazowieckiego. Fundacja Ewy Błaszczyk odpowiadać będzie za budowę i wyposażenie kliniki, Szpital Bródnowski zapewni zaplecze laboratoryjne, diagnostyczne oraz rehabilitacyjne, a pracujący w nim neurochirurdzy i neurolodzy będą z nowo powstałą kliniką współpracować.

Jak podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, Szpital Bródnowski to „placówka o najwyższych, wysokospecjalistycznych możliwościach, zwłaszcza jeśli chodzi o leczenie chorób mózgu”, nie dziwi zatem, że przystąpiła ona do porozumienia w sprawie budowy kliniki dla dorosłych w śpiączce.

Nieznany jest jeszcze termin oddania obiektu do użytku, fundacja bowiem jest na etapie pozyskiwania sponsorów. Wiadomo jedynie, że warszawska placówka będzie mogła przyjąć nieodpłatnie 15 pacjentów oraz liczyć na wsparcie samorządu i środki z funduszy europejskich.

źr./fot. Fundacja Akogo?

JK

 

 

 

 

 

 

 

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Jedna myśl na temat “„Budzik” dla dorosłych w Warszawie – klinika wybudzająca ze śpiączki powstanie przy Szpitalu Bródnowskim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.