Nowe mieszkania przy Korzona dla średnio zamożnych. Drugie podejście do inwestycji

Zbyt wysokie dochody, by otrzymać mieszkanie komunalne? Przy ul. Korzona powstanie budynek z 64 lokalami dedykowanymi osobom, które z racji za wysokich dochodów, nie mogą liczyć na mieszkanie komunalne, a jednocześnie ich zarobki nie pozwalają na wzięcie kredytu na wymarzone lokum. To już drugie podejście władz do tej inwestycji. Różnice? Wykonawca i 6 mln złotych.

Budowa pięciokondygnacyjnego budynku między ul. Korzona a Chyrowską rozpoczęła się latem 2017 roku. W doskonałej lokalizacji, niedaleko stacji Trocka drugiej linii metra, miał powstać dom, który rozwiązałby problemy kilkudziesięciu rodzin.

Te mieszkania trafią do warszawiaków – przede wszystkim do rodzin z dziećmi, osób z niepełnosprawnościami, seniorów – którzy nie mogą pozwolić sobie na komercyjny kredyt i równocześnie nie kwalifikują się, aby uzyskać mieszkanie komunalne. Ta inwestycja to dowód na to, że konsekwentnie realizujemy założenia programu Mieszkania2030. Dodatkową wartością jest to, że mieszkania powstaną na terenie objętym rewitalizacjązapowiadała w kwietniu 2017 roku prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. To właśnie wtedy koszt inwestycji szacowany był na 12 mln złotych.

Oficjalnie mówiono, że budowa zakończy się w październiku 2018 roku. Niestety plany pozostały planami, a wynajmowanie mieszkań średnio zamożnym warszawiakom nie doszło do skutku. Firma Dorbud, wykonawca odpowiedzialny za budowę nowej nadziei lokalowej Targówka, przerwał roboty po kilku miesiącach i do tematu inwestycji nie powrócono.

Do dziś. Jak się bowiem okazuje, przed wyborami wszystko jest możliwe. Urzędnicy poradzili sobie tym razem nawet z problemem znalezienia nowego wykonawcy i 25 września odbyło się podpisanie aktu erekcyjnego oraz wmurowanie kamienia węgielnego na budowie budynku wielorodzinnego przy ul. Korzona (u zbiegu ul. Borzymowskiej i Trockiej).

Na uroczystości obecna była Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy, Mariusz Frankowski, radny m.st. Warszawy, przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego oraz przedstawiciele Towarzystwa Budownictwa Społecznego Warszawa Północ Sp. z o. o.: Michał Ambroziak, prezes zarządu i Grzegorz Janczarek, członek zarządu.

Jak podaje stołeczny Ratusz koszt całej inwestycji przy Korzona to obecnie 18 mln złotych. Przypominamy, że jeszcze rok temu Dorbud miał wybudować mieszkania za 12 mln złotych. Skąd ta różnica? Tego jeszcze nie wiemy.

Wiadomo natomiast, że „inwestycja jest realizowana w porozumieniu z Miastem st. Warszawa w myśl, której TBS (Towarzystwo Budownictwa Społecznego Warszawa Północ) będzie sprawował funkcję Inwestora w procesie budowy mieszkań. Przyszli najemcy lokali mieszkalnych będą kierowani przez m.st. Warszawa, które będzie dysponować prawem wynajmu powstałych lokali mieszkalnych”. Drugi, planowany termin zakończenia budowy to IV kwartał 2019 roku.

Źr./ fot. UM Warszawa/ www.tbspolnoc.pl

JK

 

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Jedna myśl na temat “Nowe mieszkania przy Korzona dla średnio zamożnych. Drugie podejście do inwestycji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.