Dowiedz się o wycince drzew w swojej okolicy! Mapa wycinki już jest! W planach mapa nasadzeń

W Warszawie nieustannie pielęgnujemy tereny zieleni […]” – zapewnia Dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy Marek Piwowarski. Mimo wszystko mieszkańcy czują się zaniepokojeni, delikatnie rzecz ujmując, gdy nagle ze skwerów i podwórek znikają wieloletnie drzewa, a w parkach planowana jest wielkoformatowa wycinka. Widzimy jednak światełko w tunelu. Do dyspozycji mieszkańców oddana została mapa, na której odnajdą oni informację, które drzewo w Warszawie przeznaczone zostało do wycinki i dlaczego.

Mieszkańcy widząc prace związane z usuwaniem drzew, wielokrotnie zwracali się do nas z prośbą o wyjaśnienia. Z doświadczenia wiemy, że najważniejsze jest poinformowanie społeczeństwa o planowanej wycince – mówi Piwowarski i dodaje – Czasami warszawiacy zwracają się do nas z prośbą o zbadanie drzew w pobliżu ich miejsca zamieszkania, parku bądź pracy. Teraz mogą w łatwy sposób znaleźć wszystkie informacje w miejskim serwisie mapa.um.warszawa.pl oraz na naszej stronie internetowej zzw.waw.pl w zakładce Baza Wiedzy. Podchodzimy odpowiedzialne do miejskiej zieleni. Mamy nadzieję, że ten ruch pomoże warszawiakom zrozumieć, czemu niektóre drzewa muszą zostać wymienione.

Transparentność – to coś, co cenimy w każdej działalności bazującej na naszych podatkach i wspólnej przestrzeni, dlatego bardzo podoba się nam pomysł stworzenia mapy wycinki drzew. Projekt „Wiem o wycince” ma zapewnić warszawiakom dostęp do stołecznej mapy, na której zaznaczone będą lokalizacje drzew przeznaczonych do wycinki wraz z informacją o powodach ich usunięcia.

Ponadto „[…] wszystkie drzewa objęte wnioskami o wycinkę, o które wystąpi Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, a które będą widoczne na mapie, będą oznakowane również w przestrzeni publicznej. W terenie będzie na nich powieszona informacja o tym, że są to drzewa objęte wnioskami o wycinkę, a także będą owinięte widoczną taśmą”.

Co więcej Zarząd Zieleni chce zaprosić do współpracy dzielnice, co mogłoby dać mieszkańcom pełen obraz wycinki oraz nasadzeń.

Jeżeli infrastruktura miasta na to pozwala, w zamian za usuwane drzewo, sadzimy w pobliżu zastępcze. Obecnie powstaje także mapa takich nasadzeń. Liczymy, że do naszych działań dołączą się też urzędy dzielnic. Jeżeli burmistrzowie wyrażą chęć współpracy, zorganizujemy warszawski serwis informacyjny pokazujący pełny obraz prac – deklaruje dyrektor Piwowarski.

 

Źr. UM Warszawa/http://zzw.waw.pl

JK

 

 

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.