Szkolny armagedon 2019/2020, czyli jaki rok podaruje nam władza

W roku szkolnym 2019/2020 do szkół ponadpodstawowych rekrutowane będą podwójne roczniki. To bez wątpienia skomplikuje organizację szkolnego życia. Przewidywany chaos postanowiono omówić 1 października br. w Urzędzie Dzielnicy Targówek podczas spotkania informacyjnego dla rodziców i uczniów klas III gimnazjalnych i klas VIII szkół podstawowych.

Rodzice z Targówka nie zawiedli i przybyli na spotkanie do urzędu bardzo liczną grupą. Nie brakowało całych rodzin z absolwentami szkół podstawowych i wygaszanych gimnazjów na czele. Wyraźnie widać, że spotkanie, podczas którego przedstawiono m.in. prognozę miejsc w szkołach oraz ofertę edukacyjną szkół ponadpodstawowych w naszej dzielnicy, było potrzebne.

Jedna szkoła, dwa programy nauczania

Okazuje się, że realizacja zadań edukacyjnych w przyszłym roku szkolnym będzie wymagała od dyrekcji, nauczycieli oraz uczniów dużo więcej niż w pozostałych latach. Skumulowanie w jednym roku podwójnych roczników: absolwentów III klasy gimnazjów oraz VIII klasy szkoły podstawowej sprawi m.in. że w jednej i tej samej szkole nauczyciele będą nauczać według dwóch różnych programów. Co więcej nauczyciele nie będą przypisani do konkretnego toku nauczania, pozostaje im zatem zręczne lawirowanie między programem czteroletnim po szkole podstawowej oraz trzyletnim po gimnazjum. Taka sytuacja utrzyma się do 2022 roku. Armagedon w czystej postaci.

Jeśli nie zdam

Uczniowie gimnazjów, którzy nie otrzymają promocji, w 2019 r. pójdą do VIII klasy. Naukę w szkole ponadpodstawowej będą kontynuować według innej podstawy programowej. Uczniowie, którzy ukończą VIII klasę w 2019 roku, uczyć się będą w wybranym liceum, technikum lub w szkole branżowej według odmiennej niż uczący się równolegle uczniowie podstawy programowej.

Miejsce w szkole

Uczestnicy spotkania zostali zapewnieni, że mimo chaosu wokół rekrutacji, na Targówku we wszystkich szkołach ponadpodstawowych, zarówno liceach, technikach jak i szkołach branżowych, zadbano o odpowiednią liczbę miejsc dla uczniów: 1102 miejsc dla absolwentów szkół podstawowych i 996 miejsc dla absolwentów gimnazjów.

Szkoły średnie na Targówku

Z jakich szkół ponadpodstawowych w naszej dzielnicy mogą wybierać absolwenci? Poniżej prezentujemy zestawienie:

XIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk L. Lisa-Kuli

XLVI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Czarnieckiego

CII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Józefa Woźniaka

CXXXVII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Roberta Schumana

CLXII Liceum Ogólnokształcące

Technikum nr 11 w Zespole Szkół im. Piotra Wysockiego

Technikum nr 30 w Zespole Szkół nr 34 im. Mieszka I

Branżowa Szkoła I stopnia w Zespole Szkół nr 34 im. Mieszka I.

Goście spotkania informacyjnego mogli z niego wyjść z naręczem ulotek, garścią dodatkowych informacji o ofercie szkół ponadpodstawowych oraz z nadzieją, że dzielnica panuje nad sytuacją. Jaki będzie rok szkolny 2019/2020? To się jeszcze okaże. Teraz pozostaje nam trzymać kciuki za absolwentów, by wybrali profil szkoły zgodny z ich zainteresowaniami i z powodzeniem dostali się do wskazanej przez siebie placówki, a dyrekcji i nauczycielom życzyć doskonałej organizacji pracy.

JK

 

 

 

 

 

 

 

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.