Jak udoskonalić budżet partycypacyjny? Weź udział w konsultacjach

O budżecie partycypacyjnym warto dyskutować nie tylko w chwili, gdy trwa etap weryfikacji projektów, głosowania na nie czy też ich realizacji. Jak wiadomo, ten wyjątkowy proces budżetowania umożliwia zaspokojenie społecznych potrzeb, jednocześnie jednak jest jeszcze na tyle niedoskonały, że warto poprawić jego newralgiczne punkty. Stąd też cieszy nas ogromnie, że ruszyły konsultacje społeczne, które umożliwią wprowadzenie do bp koniecznych zmian.

Partycypacyjny mechanizm trzeba udoskonalać – czytamy na stronie stołecznego Ratusza. – Dlatego też, aby jak najlepiej przygotować nową procedurę, w oparciu o opinie mieszkańców i dotychczasowe doświadczenie zdecydowaliśmy się przeprowadzić konsultacje społeczne. Przed nami duże wyzwanie związane z dostosowaniem przyszłego budżetu partycypacyjnego do wymogów nowych przepisów – mówi Marcin Wojdat, Sekretarz m.st. Warszawy, Przewodniczący Rady ds. budżetu partycypacyjnego i dodaje – Zapraszamy do dyskusji na spotkaniach oraz do przesyłania opinii i uwag mailem. Zachęcamy też do wspólnej pracy nad definicją ogólnodostępności projektów, która będzie obowiązywać w całym mieście.

Od 5 listopada br. mieszkańcy mogą pracować nad propozycjami zmian w trakcie warsztatów oraz podczas spotkań w punktach konsultacyjnych. Uwagi dotyczące budżetu można również zgłaszać elektronicznie: twojbudzet@um.warszawa.pl.

„[…] Aktualnie przygotowywane są zasady nowej edycji budżetu partycypacyjnego. Zebrane w trakcie konsultacji uwagi pozwolą ulepszyć proces, aby jeszcze bardziej odpowiadał na potrzeby mieszkańców. Po zakończeniu konsultacji zgłoszone uwagi zostaną przeanalizowane oraz uwzględnione w dokumentach, zaś propozycja uchwały przekazana Radzie m.st. Warszawy.

Wnioski z konsultacji, które zostały przeprowadzone na przełomie marca i kwietnia br. zostały uwzględnione w trakcie dalszych prac nad nową edycją. Raport znajduje się tutaj. Od czerwca br. pracownicy merytoryczni Centrum Komunikacji Społecznej, koordynatorzy ds. budżetu partycypacyjnego oraz członkowie Rady ds. budżetu partycypacyjnego pracowali nad doprecyzowaniem założeń nowej edycji”.

Harmonogram konsultacji:

Spotkania:

– 5 listopada (poniedziałek) o godzinie 18:00 w Urzędzie Dzielnicy Żoliborz

– 19 listopada (poniedziałek) o godzinie 18:00 w Urzędzie Dzielnicy Ursynów

Weź udział w warsztacie o definicji ogólnodostępności: 14 listopada (środa) o godzinie 18:00. Zapisy: twojbudzet@um.warszawa.pl, tel. 22 443 34 71

Punkty konsultacyjne:

– 6 listopada (wtorek) godz. 17:00-19:00 MAL „Dwa Jelonki”, ul. Powstańców Śląskich 44

– 7 listopada (środa) godz. 17:00-19:00, Białołęcki Ośrodek Kultury, ul. Głębocka 66

– 8 listopada (czwartek) godz. 17:00-19:00, Biblioteka Publiczna, ul. J. Meissnera 5

– 13 listopada (wtorek) godz. 17:00-19:00, Miejsce Aktywności Lokalnej, ul. Grójecka 109

– 17 listopada (sobota) godz. 11:00-14:00, Służewski Dom Kultury, ul. J. S. Bacha 15

– 20 listopada (wtorek) godz. 14:00-18:00, Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”, ul. Nowolipie 25 B.

Serdecznie zachęcamy Was do włączenia się w proces udoskonalania budżetu partycypacyjnego.

Źr. UM Warszawa

JK

 

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Jedna myśl na temat “Jak udoskonalić budżet partycypacyjny? Weź udział w konsultacjach

  • 8 listopada 2018 o 13:17
    Permalink

    Mieszkańcy dzielnic powinni mieć znacznie większy wpływ na budżet. Nie 1%, tylko 50%.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.