Wyprawka dla noworodka od miasta. Ruszył program pilotażowy

Już trzy rodziny testują produkty przeznaczone dla nowo urodzonych warszawiaków. Pilotażowy program ma wesprzeć rodziców wzorem skandynawskich standardów socjalnych. Od 1 kwietnia 2019 roku wyprawka dla noworodków będzie dostępna na wniosek wszystkich rodziców mieszkających i płacących w stolicy podatki.

W Pałacu Ślubów Hanna Gronkiewicz-Waltz przekazała trzem rodzinom wyprawki dla noworodków. Wyprawka od miasta ma być ukłonem w stronę świeżo upieczonych rodziców, i jak podkreśliła prezydent Warszawy, jest odpowiedzią na postulaty w tej kwestii samych warszawiaków.

Pilotażowy program ma sprawdzić, czy znajdujące się w wyprawce produkty spełniają oczekiwania rodziców, daje tym samym możliwość weryfikacji i wprowadzenia poprawek do stworzonego zestawu.

W wyprawce znalazły się produkty niezbędne do pielęgnacji i opieki nad dziećmi w pierwszych tygodniach życia. I tak rodzice otrzymali: kosz Mojżesza lub dedykowane maluchom pudełko z materacem, komplet ubranek [m.in. body, skarpetki], ręcznik, kocyk, śliniak, termometr do kąpieli, emulsję do mycia, krem, gryzak, książeczkę, pieluchę wielorazową z wkładami oraz zestaw higieniczny [m.in. termometr, nożyczki, szczoteczkę do włosów, aspirator, szczoteczkę do dziąseł].

O tym, co ostatecznie znajdzie się w wyprawce, zadecydują rodzice. Wsparcie w postaci zestawu o wartości 550 zł obowiązywać będzie od 1 kwietnia 2019 roku. W ciągu miesiąca od urodzenia dziecka wszyscy rodzice mieszkający w Warszawie i odprowadzający w niej podatki, którzy złożą odpowiedni wniosek, otrzymają wyprawkę bezpośrednio do domu.

W ramach udziału w programie pilotażowym wyprawkę można otrzymać, zgłaszając się do Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Andersa oraz al. Solidarności. Od kwietnia natomiast wnioski przyjmowane będą w każdym urzędzie stanu cywilnego.

Według nas, abstrahując już od zasadności prowadzenia polityki prorodzinnej w takiej formie, mieszkamy w końcu w państwie, w którym wsparcie socjalne jest i nie przestanie funkcjonować, tylko dlatego, że część społeczeństwa nie chce mieć obowiązku finansowania określonych grup społecznych, rząd powinien usprawnić przekazywanie wyprawek tak, by rodziny miały możliwość otrzymania ich w dniu wyjścia ze szpitala. Zwracamy na to uwagę chociażby dlatego, że w wyprawce znajduje się kosz Mojżesza, materac oraz ubranka, których rozmiar dedykowany jest na pierwsze miesiące życia, szkoda zatem wydać pieniądze na coś, co po krótkim czasie będzie nieprzydatne.

 

A co Wy myślicie o nowym programie wsparcia rodzin? Zapraszamy do dyskusji.

źr. UM Warszawa

JK

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Jedna myśl na temat “Wyprawka dla noworodka od miasta. Ruszył program pilotażowy

  • 21 listopada 2018 o 12:26
    Permalink

    Niech rząd zrezygnuje z części podatków. Opodatkowane jest już prawie wszystko. To jest zwykły haracz jak w średniowieczu. Dają pieniądze, które zabrali obywatelom.
    Obniżyć podatki , a ludziom będzie łatwiej!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.