Wybory do rad osiedli w SM „Bródno” – JUŻ DZIŚ

Wciąż niewiele osób mieszkających w budynkach administrowanych przez bródnowską spółdzielnię wie, że w jej strukturze są rady osiedli, od których bardzo wiele zależy dla każdej i każdego z nas. Miesięcznik „Nasze Bródno”, ukazujący się w dużym nakładzie, oczywista, wydawałoby się, platforma informacji, milczy na ten temat.

Rada osiedla jest organem statutowym samorządu spółdzielczego. Nadzoruje zarządzanie osiedlem przez administrację. Ma realny wpływ na wysokość opłat czynszowych, plany remontów i konserwacji oraz programy działalności społecznej i kulturalno-oświatowej.

To właśnie rada osiedla decyduje m.in. o wysokości „pożytków” z lokali użytkowych, które zasilają nasz fundusz remontowy, dokonuje kontroli przetargów organizowanych przez kierownictwo osiedla i wreszcie kontroluje sposób wydatkowania naszych pieniędzy.

Rada osiedla ma też wpływ na to, kto zarządza osiedlem i całą spółdzielnią, ponieważ zgodnie z obowiązującym statutem, zgłasza walnemu zgromadzeniu kandydatów do rady nadzorczej spółdzielni, a także opiniuje kandydatów na dyrektorów osiedli i ich zastępców, ma też prawo wnioskować o ich odwołanie.

  Rada osiedla, w każdym z czterech spółdzielczych osiedli: „Wysockiego”, „Toruńska”, „Kondratowicza” i „Podgrodzie” zajmuje się również wieloma innymi, bardzo ważnymi dla nas mieszkańców sprawami.

Komu nie zależy, by spółdzielcy wiedzieli?

Właściwie trudno się dziwić, że wiedza o radach osiedla i ich mocy sprawczej jest niewielka, skoro nawet w gazecie spółdzielczej „Nasze Bródno”, utrzymywanej, nawiasem mówiąc, z naszych pieniędzy wpłacanych jako czynsz, nie ma nawet wzmianki o czekających w najbliższym czasie – nas spółdzielców – wyborach do tych gremiów. Natomiast w trzech kolejnym numerach miesięcznika znajdują się informacje o wyborach samorządowych i startujących w nich z poparciem SM „Bródno” osobach z komitetu „Mieszkańcy Bródna, Targówka, Zacisza”.

Czy dla mieszkańców SM „Bródno” nie są jednak ważniejsze informacje o wyborach do jej statutowych organów? Czy wiedza o radach osiedli, ich pracy i możliwościach wpływania na to, co się dzieje w spółdzielni z naszymi pieniędzmi, nie są istotniejsze dla członków SM „Bródno”?

Każdy kolejny numer miesięcznika „Nasze Bródno” potwierdza to, o czym „Mieszkaniec Targówka” [nr 28] pisał wcześniej, że ta gazeta ma mało spółdzielczy charakter. W ostatnim czasie coraz mniej w niej oznak, że pełni podstawową funkcję, dla której została powołana. Od gazety ukazującej się od lat, drukowanej na kredowym papierze, wydawanej dzięki pieniądzom spółdzielców oczekujemy przede wszystkim informacji o codziennych, ważnych i mniej ważnych sprawach spółdzielczych. Rzeczywistość jest inna. Z naszych obserwacji wynika, że kierownictwu SM „Bródno” nie zależy na tym, by mieszkańcy wiedzieli, co się dzieje w spółdzielni, byli aktywni i brali udział w wyborach do organów, które decydują o sprawach dla nich istotnych. Czy jest to celowe działanie? Pozostawiamy to pytanie bez odpowiedzi, ku refleksji.

Co powinniśmy zrobić?

Jeśli chcemy mieć realny wpływ na wysokość czynszu, uczciwość wydatkowania naszych pieniędzy i jakość życia na własnym osiedlu, raz na cztery lata powinniśmy poświęcić jedno popołudnie, by wziąć udział w zebraniu kolonii. W zebraniu, podczas którego wybierzemy ludzi, do których mamy zaufanie, którzy nas nie zawiodą – nic prostszego.

Od redakcji

Z informacji podanej na stronie internetowej Spółdzielni Mieszkaniowej „Bródno”, wybory do rad osiedli na kolejną czteroletnią kadencję, odbywać się będą w klubach osiedlowych podczas zebrań poszczególnych kolonii od 26 listopada do  6 grudnia br. Informacja o terminie i miejscu zebrań wyborczych jest również wywieszona w każdym budynku administrowanym przez spółdzielnię.

Aby sprawdzić przynależność do kolonii można skorzystać z przygotowanego przez redakcję zestawienia poniżej:

Tabelka rozpiska kolonii — Osiedle Toruńska 300x187 - Wybory do rad osiedli w SM „Bródno” – JUŻ DZIŚ - zacisze, wyborydoradosiedlismbródno, wybory, TeBeZet, targówek, smbródno, bródnoTabelka rozpiska kolonii — Osiedle Wysockiego 300x197 - Wybory do rad osiedli w SM „Bródno” – JUŻ DZIŚ - zacisze, wyborydoradosiedlismbródno, wybory, TeBeZet, targówek, smbródno, bródnoTabelka rozpiska kolonii — Osiedle Kondratowicza 300x167 - Wybory do rad osiedli w SM „Bródno” – JUŻ DZIŚ - zacisze, wyborydoradosiedlismbródno, wybory, TeBeZet, targówek, smbródno, bródnoTabelka rozpiska kolonii — Osiedle Podgrodzie 300x183 - Wybory do rad osiedli w SM „Bródno” – JUŻ DZIŚ - zacisze, wyborydoradosiedlismbródno, wybory, TeBeZet, targówek, smbródno, bródno

Zawiadomienie zawierające daty zebrań poszczególnych kolonii oprócz klatek schodowych znajduje się także na naszej stronie www.mieszkaniectargowka.pl w zakładce INFORMACJE — >DOKUMENTY lub poniżej tekstu.

 

Dokumenty:

Zawiadomienie o zebraniu koloni

 

Tomasz Szynkiewicz,

Mirosław Odziemczyk,

Jolanta Zientek-Varga

 

Bernard Jankowski

Redaktor Naczelny Mieszkańca Targówka

2 myśli na temat “Wybory do rad osiedli w SM „Bródno” – JUŻ DZIŚ

 • 26 listopada 2018 o 17:36
  Permalink

  Informacje o wyborach wiszą na klatkach, ale chyba trzeba być członkiem SM Bródno, żeby mów głosować. Członkostwo w SMS Bródno kosztuje pona 1000 złotych.
  SM Bródno to straszne dziady!

  Odpowiedz
  • 29 listopada 2018 o 20:25
   Permalink

   Od zeszłego roku wszyscy mieszkańcy SM są członkami spółdzielni na mocy ustawy. Nie trzeba się nigdzie zapisywać.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.