Droga rowerowa od ronda Żaba do Namysłowskiej. A co z przejazdem przez „Żabę” w stronę św. Wincentego?

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na zaprojektowanie i wykonanie drogi dla rowerów wzdłuż ul. Starzyńskiego, od ronda Żaba do Namysłowskiej. Wszystko wskazuje na to, że nowe połączenie rowerowe scali Pragę-Północ z Targówkiem. A my zastanawiamy się, dlaczego w tak kosztownej inwestycji nie uwzględniono przejazdu przez rondo Żaba w kierunku ul. św. Wincentego.

Zaplanowany odcinek dla rowerzystów od ronda Żaba do ul. Namysłowskiej jest krótki, ale bardzo istotny dla infrastruktury miejskiej. Jak podkreślają przedstawiciele miasta, jego powstanie jest ważne z punktu widzenia spójności sieci komunikacyjnej i bezpieczeństwa rowerzystów.

Przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej oraz wykonanie inwestycji w zakresie budowy drogi dla rowerów przy ul. Starzyńskiego na odc. od ul. Namysłowskiej do ronda Żaba ogłoszony został 26 listopada br. Oferty można zgłaszać do 12 grudnia br.

Jak możemy przeczytać w ogłoszeniu o zamówieniu, „wartość szacunkowa zamówienia przekracza równowartość kwoty 30 000 EURO a jest mniejsza niż równowartość kwoty 5 548 000 EURO”.

opis zdm 1024x350 - Droga rowerowa od ronda Żaba do Namysłowskiej. A co z przejazdem przez „Żabę” w stronę św. Wincentego? - ZDM, ul. Starzyńskiego, ul. Namysłowska, ścieżka rowerowa, rondo Żaba, przetarg, droga rowerowa

Orientacyjne zakończenie inwestycji to 30 października 2019 roku. Pomysł zacny, ale niestety nie ujmujący kompleksowo infrastruktury rowerowej na tym obszarze. Dlaczego bowiem w tak kosztownym projekcie nie uwzględniono stworzenia przejazdu rowerowego przez rondo Żaba w stronę ul. św. Wincentego? Okazuje się, że nie tylko my zastanawiamy się nad logiką takiego ujęcia poprawy sytuacji rowerzystów.

„Czemu w ramach tego planu nie ujęto od razu przejazdu przez rondo w kierunku Bródna?! Przecież to można było zrobić za jednym zamachem… tym bardziej że w ramach BP jest wytyczenie pasa rowerowego od ronda do ul. Handlowej…. znów będzie teleport. I niech mi pełnomocnik nie mówi, że on przejeżdża ulicą przez to rondo, bo ja też tak robię.. Tylko chyba nie o to chodzi…” – pyta Pełnomocnika Prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej jeden z internautów.

Oto jaką odpowiedź otrzymał zaintrygowany sprawą – „Zrobienie tego „za jednym zamachem” wymagałoby gruntownej przebudowy ronda – olbrzymi koszt, a korzyść znikoma, bo na dalszym odcinku i tak trzeba jechać jezdnią”. Czyżby? Jak słusznie zauważył internauta, w trakcie realizacji, choć z przesunięciem czasowym, jest projekt z Budżetu Partycypacyjnego zatwierdzony w 2016 roku, a mianowicie „Droga Rowerowa wzdłuż ul. św. Wincentego”. Zatem w perspektywie rowerzyści zjeżdżaliby z ronda na ścieżkę.

Niestety plany rowerowe wobec św. Wincentego nie przekonały pełnomocnika ds. komunikacji rowerowej w stolicy, który stwierdził: „Przebudować należałoby przede wszystkim sygnalizację świetlną, na bardzo skomplikowanym i rozległym skrzyżowaniu. Przy okazji konieczna byłaby także zmiana programu świateł, która mogłaby się wiązać z utrudnieniem przejazdu tramwajów. To nie znaczy że ten przejazd nigdy nie powstanie, ale mając w perspektywie fakt, że rondo będzie przebudowywane przy budowie obwodnicy śródmiejskiej, raczej nie jest to w tej chwili priorytet aby tę przebudowę robić 2 razy”.

I z czym tu możemy dyskutować, jeśli rondo Żaba okazuje się bardzo złożonym skrzyżowaniem, a jego przebudowa, która ułatwiłaby pieszym i rowerzystom przedostanie się na stronę św. Wincentego, na tych samych światłach co kierowcom, będzie sensowna dopiero, gdy rozpocznie się budowa obwodnicy śródmiejskiej?

 

Źr./fot. ZDM/ Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej

JK

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Jedna myśl na temat “Droga rowerowa od ronda Żaba do Namysłowskiej. A co z przejazdem przez „Żabę” w stronę św. Wincentego?

  • 29 listopada 2018 o 13:52
    Permalink

    Nie bardzo rozumiem o co chodzi. Autorka nie postarała się uściślić, po której stronie miałaby biec pożądana ścieżka rowerowa. Rozumiem o jaki odcinek chodzi. No faktycznie brakuje tam 500 metrów od Żaby do Namysłowskiej. Ale którędy ma przebiegać ta „poprawiona ścieżka”? Ma przebiegać wzdłuż Wincentego po stronie południowej do BP czy jak?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.