Młoda nadzieja polskiego kolarstwa – Malwina Krzyczkowska

Kolarstwo górskie, kolarstwo szosowe, kolarstwo przełajowe – żadna z tych dyscyplin nie jest obca młodej adeptce sztuki kolarskiej, o której sukcesach dziś chcemy Wam opowiedzieć. Czternastoletnia Malwina Krzyczkowska mieszka na Targówku, a swoją sportową przygodę rozpoczęła w 2015 roku. Poznajcie historię młodej nadziei polskiego kolarstwa.

– Malwina jest zawodniczką stawiającą przed sobą cele, dążącą do jak najlepszej ich realizacji. Skoncentrowana na uprawianiu kolarstwa, punktualna, uśmiechnięta, bardzo kontaktowa. Posiada cechy pozwalające bardzo optymistycznie patrzeć w przyszłość – tak o młodej sportsmence mówi jej trener z klubu kolarskiego Akademia Michała Podlaskiego UKS Victoria Radzymin, Dariusz Biernacki.

Czternastoletnia kolarka mieszka na Targówku, gdzie uczęszcza do Szkoły Podstawowej nr 285 im. Jana Marcina Szancera. Swoją przygodę z kolarstwem rozpoczęła w 2015 roku, startując w zawodach MTB Mazovia w Olsztynie. – Po prostu spodobało mi się i postanowiłam się w to zagłębić – zdradza nam Malwina.

Pierwszy start tak bardzo spodobał się nastolatce, że w 2016 roku podjęła decyzję o systematycznym udziale w zawodach. Wspierający nową pasję córki rodzice wymienili jej stary rower na sprzęt bardziej profesjonalny, tak by dziewczynka mogła dorównać rywalkom. Od tego czasu Malwina regularnie trenuje. Obecnie jest pod opieką klubu kolarskiego Akademia Michała Podlaskiego UKS Victoria Radzymin.

bloto kolarka 2 - Młoda nadzieja polskiego kolarstwa – Malwina Krzyczkowska -

A jak wygląda jej przygotowanie do zawodów? – W tygodniu trenuję 4 razy, muszę pogodzić treningi z nauką. Zazwyczaj mój trening odbywa się na dworze, chyba że jest bardzo zimno lub pada deszcz, wtedy wkracza trenażer [red. trenażer rowerowy – urządzenie umożliwiające trening kolarski w pomieszczeniu]. W okresie zimowym skupiam się na ćwiczeniach siłowych i ogólnorozwojowych,  przygotowując się do sezonu – opowiada Malwina.

1 kolarka zawody - Młoda nadzieja polskiego kolarstwa – Malwina Krzyczkowska -

Jej determinacja, talent i pracowitość przekładają się niewątpliwie na pasmo sukcesów, którymi nastolatka może się pochwalić. Tylko w 2018 roku wygrała tzw. Challenge w trzech konkurencjach: szosa, mtb [red. z ang. mountain bike – kolarstwo górskie], przełaj. Na swoim koncie ma również mistrzostwo Mazowsza w mtb/xc, wicemistrzostwo Mazowsza na szosie, drugie miejsce w Małym Wyścigu Pokoju na szosie oraz drugie miejsce open na 82 kobiety wszystkich kategorii wiekowych na dystansie fit: do 30 km w zawodach Cisowianka Mazovia MTB Maraton. 

2 podium kolarka - Młoda nadzieja polskiego kolarstwa – Malwina Krzyczkowska -

Imponujące osiągnięcia nie byłyby jednak możliwe bez asysty rodziny i profesjonalnego wsparcia ze strony trenerów czy specjalistów od serwisowania sprzętu rowerowego. – Najbardziej lubię, gdy wszyscy mi dopingują na trasie. Wtedy czuję się silniejsza i nie poddaję się. Bez wsparcia rodziców i brata nie byłoby tak łatwo. Drugim moim wielkim wsparciem jest serwis rowerowy Love Bike mieszczący się przy ul. Kondratowicza 22, który od dwóch lat serwisuje mi rowery na zawody. Robią to perfekcyjnie – przyznaje Malwina.

kolarka rower 2 - Młoda nadzieja polskiego kolarstwa – Malwina Krzyczkowska -

Duża świadomość młodej kolarki przejawia się również w jej podejściu do trudności, z jakimi musi się zmagać. – Najtrudniejszym elementem w mojej dyscyplinie dla mnie jak i dla każdego sportowca jest psychika. Chociaż uprawiam kolarstwo, to głowa musi współpracować z nogami –.

Młoda zawodniczka przyznaje, że najłatwiejszym dla niej elementem w kolarstwie mtb/xc jest technika. Bardzo lubi ciężki teren górzysty połączony z singlami [red. z ang. single track – wąska ścieżka o szerokości odpowiadającej rowerowi].

medal 1 - Młoda nadzieja polskiego kolarstwa – Malwina Krzyczkowska -

A co nasza duma z Targówka robi w przerwie od startów i treningów? Lubi spacery i zabawy z psem, ale już teraz planuje swoją sportową przyszłość. – Moimi największymi wyzwaniami na 2019 r., w których chciałabym się pokazać na arenie sportowej, są: Puchar Mazowsza mtb/xc, Mistrzostwa Polski mtb/xc, które odbędą się 19-21 lipca w Mrągowie. Oprócz mtb chciałabym powalczyć na szosie. – Ponadto Malwina, jak każdy ukierunkowany na wyniki sportowiec, marzy o udziale w Mistrzostwach Świata w kolarstwie górskim oraz starcie w Olimpiadzie.

Co przyniesie młodej kolarce przyszłość? Czas pokaże, my życzymy jej zdrowia i pasma nieustających sukcesów w sporcie, który bez wątpienia jest jej prawdziwą pasją.

kolarka cykloza - Młoda nadzieja polskiego kolarstwa – Malwina Krzyczkowska -

fot. ZAMANA GROUP/cykloza.com/ archiwum prywatne kolarki

JK

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

2 myśli na temat “Młoda nadzieja polskiego kolarstwa – Malwina Krzyczkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.