Nowy system segregacji odpadów, stary bałagan. Koszty poniosą mieszkańcy

Od 1 stycznia br. miasto wdraża nowy system segregacji odpadów. Zamiast dotychczasowego dzielenia śmieci na trzy grupy będziemy je rozdzielać na pięć. Wszystko celem jeszcze dokładniejszej segregacji. Gdy stołeczny Ratusz poinformował o terminie rozpoczęcia śmieciowego projektu i otwarciu ofert na odbiór odpadów, Ministerstwo Środowiska opublikowało projekt rozporządzenia przesuwający termin wdrożenia nowej segregacji ze stycznia 2019 na styczeń 2020. O co chodzi?

Jeszcze w starym roku warszawski samorząd otworzył oferty na odbiór odpadów w Warszawie. Do czasu wybrania nowych operatorów śmieci w stolicy system segregacji będzie realizowany według starych zasad przez dotychczasowych odbiorców m.in. Lekaro czy MPO. Jednocześnie upubliczniono informację, że od 1 stycznia stopniowo wdrażany będzie nowy system, zakładający podzielenie odpadów na pięć, a nie jak dotychczas trzy frakcje.

„Od 1 stycznia 2019 r. odpady od mieszkańców odbiorą dotychczasowi operatorzy: Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie spółka z o.o., „Suez Polska” spółka z o.o. oraz P.P.H.U.LEKARO Jolanta Zagórska. Dotychczasowi operatorzy systemu będą odbierać odpady od mieszkańców do czasu rozstrzygnięcia przetargu i podpisania umów docelowych. To optymalne rozwiązanie dla warszawiaków. Jest to rozwiązanie elastyczne, które pozwoli mieszkańcom na stopniowe poznanie nowych zasad segregacji. Operatorzy dostarczają mieszkańcom w pierwszej kolejności niezbędne worki na zbieranie odpadów, co oznacza, że najszybciej nowy system zostanie wdrożony w domach jednorodzinnych. Operatorzy oklejają dotychczasowe pojemniki nowymi naklejkami. Dopóki w altanach są trzy pojemniki, mieszkańcy mogą segregować według dotychczasowego systemu. Przejście na nowy system potrwa parę tygodni, jego wprowadzenie jest monitorowane przez stołeczny ratusz”.

Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie decyzja Ministerstwa Środowiska, jaka pojawiła się na stronie Rządowego Centrum Legislacji 20 grudnia ubiegłego roku. Po otwarciu ofert ministerstwo opublikowało projekt rozporządzenia przesuwającego termin wdrożenia segregacji na pięć frakcji ze stycznia 2019 roku na styczeń 2020. Jak się okazuje bez konsultacji z samorządami.

– To jest bardzo poważna zmiana rozporządzenia. To zmiana, o którą apelowaliśmy do ministerstwa już w 2016 roku. Skoro obowiązek segregacji na pięć frakcji nie był tak istotny do wdrożenia, to dlaczego minister nie zmienił rozporządzenia wcześniej, tylko dopiero teraz, pod koniec 2018 roku? – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy i dodaje – Zaskakuje nas również to, że wszyscy wiedzieli, kiedy jest otwarcie ofert w Warszawie, w największym postępowaniu przetargowym w Polsce. Czy to przypadek, że minister publikuje projekt rozporządzenia właśnie tego samego dnia wieczorem? Robi to bez konsultacji z samorządami, a innym resortom dając 24 godziny na zgłoszenie uwag w tak ważnej dla wszystkich sprawie –.

Jak zapewnił Olszewski, zmiana rozporządzenia nie zmieni już nic dla mieszkańców i nowy system będzie sukcesywnie wprowadzany. – […] W Warszawie wdrażamy system według założeń, nie możemy go już dzisiaj wycofać, mamy zawarte umowy, mamy również przyjęty regulamin –.

Jednocześnie wiceprezydent stwierdza, że gdyby prośba samorządów dotycząca przesunięcia wdrożenia systemu z 2016 roku została uznana, system odbioru i zagospodarowania kosztowałby mniej. Dlaczego zatem wcześniej nie było można przedłużyć wdrożenia systemu? Według ministerstwa nie pozwalały na to przepisy unijne. 

Źr. UM Warszawa

JK

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Jedna myśl na temat “Nowy system segregacji odpadów, stary bałagan. Koszty poniosą mieszkańcy

 • 7 stycznia 2019 o 18:46
  Permalink

  Ciekawe kto ma tyle miejsca pod zlewem w kuchni, żeby trzymać 5 pojemników na śmieci?
  Po co oddzielać plastik od papieru? Gryzą się?
  W ogóle jaki procent tych odzyskiwanych plastików, papieru i szklanych butelek jest wykorzystywany powtórnie? Tak z ciekawości pytam.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.