Budżet stolicy na 2019 rok ustalony! Co nowego dla Targówka?

Podczas pierwszej w nowym roku sesji Rady m.st. Warszawy zatwierdzony został budżet stolicy na 2019 rok. Z rekordowej kwoty 19,1 mld złotych sfinansowana zostanie m.in. budowa nowych przedszkoli i szkół oraz podjęte zostaną pierwsze konkretne kroki związane z budową III linii metra. Sprawdźcie, co dzięki budżetowi zmieni się na Targówku.

Okazuje się, że najwięcej nakładów z tegorocznego budżetu przeznaczonych zostanie w stolicy na oświatę. Kwota w wysokości 4 mld 916 mln zł umożliwi m.in. podniesienie pensji nauczycieli i dostosowanie szkół do podwójnego rocznika. Ponadto do 2023 roku w Warszawie zbudowanych ma zostać 19 nowych przedszkoli oraz 14 nowych szkół. Powstanie również 36 nowych żłobków. Dzięki kwocie 8 mld 260 mln zł od września br. opieka nad dziećmi w żłobkach państwowych oraz prywatnych o standardzie zbliżonym do miejskich będzie nieodpłatna.

Miasto nie zapomni również o walce ze smogiem. Zapowiedziano, że do 2021 roku zostaną zlikwidowane wszystkie „kopciuchy” w lokalach komunalnych, kolejne budynki przyłączone zostaną do sieci ciepłowniczej i gazowej oraz dofinansowywane będą odnawialne źródła energii.

Ciekawostką jest również to, że „[…] Miasto sfinansuje […] dodatkowe dyżury lekarzy internistów i pediatrów w dni powszednie – po 2 godziny dziennie w jednej przychodni w każdej z dzielnic miasta oraz dyżury kardiologów – 2 razy w tygodniu po 2 godziny dziennie w 15 przychodniach”.

To jednak tylko wycinek z wielu celów finansowych, jakie postawiło przed sobą miasto w tym roku. Szczegóły znajdziecie TU. Nas, jak zwykle, interesuje to, co nowego zobaczymy dzięki budżetowi na Targówku. Okazuje się, że sesja, która odbyła się 24 stycznia była istotna dla naszej dzielnicy i, jak podaje radna Katarzyna Górska-Manczenko, ustalono:

– 9 mln zł na budowę kompleksu szkolno-przedszkolnego przy ul. Gilarskiej, co pozwoli na rozstrzygnięcie przetargu i rozpoczęcie robót budowlanych,

– 1 mln zł na przeniesienie Zespołu Szkół nr 34 im. Mieszka I z ul. Mieszka I na ul. Wysockiego, co pozwoli na zagospodarowanie obiektu w całości przez Szkołę Podstawową nr 58 im. Tadeusza Gajcego,

– dodatkowe środki na ul. Nowotwocką, które pozwolą na zakończenie postępowania przetargowego na dokumentację projektową przez Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych,

– 400 tys. zł na modernizację placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 58 im. Tadeusza Gajcego.

 

Źr. UM Warszawa/FB Katarzyna Górska-Manczenko

JK

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

3 myśli na temat “Budżet stolicy na 2019 rok ustalony! Co nowego dla Targówka?

 • 30 stycznia 2019 o 08:33
  Permalink

  Dlaczego ne wspomniano o planowanym Domu Pomocy Społecznej i Ośrodku Wsparcia dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną czy wypadł z planów???

  Odpowiedz
 • 30 stycznia 2019 o 21:23
  Permalink

  Tylko tyle na ten rok? Bida z nędzą przez Targówek pędzą.
  Podwyżki dla nauczycieli to zagrywka wyborcza. Nauczyciele chcą więcej zarabiać, ale robić to już nie ma komu. Wyjazd na wycieczkę, a oni się potem stosują za pieniądze dzieci czyli rodziców.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.