Irena Sendlerowa. Warszawianka Stulecia upamiętniona na Targówku

Kobieta, która ocaliła życie ponad 2500 dzieci, organizując ewakuację z żydowskich rodzin z terenu getta warszawskiego, zostanie upamiętniona na Targówku. Zapraszamy wszystkich na uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Irenie Sendlerowej.

„Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, dama Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu, ocaliła ponad 2500 dzieci […]. Jednocześnie do swoich wybitnych osiągnięć na rzecz ratowania ludzkiego życia podchodziła z niespotykaną wręcz skromnością i pokorą, przynależną tylko prawdziwym bohaterom” – tak o Irenie Sendlerowej pisano w październiku 2018 roku, gdy w zorganizowanym plebiscycie pn. Warszawianka Roku warszawiacy zadecydowali, że to właśnie ta kobieta zrobiła wielkie, wspaniałe rzeczy dla Warszawy i jej społeczności, choć przez długi czas jej działalność podczas okupacji nie była znana.

Przed wojną Irena Sendlerowa studiowała prawo i polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Po wybuchu wojny organizowała pomoc dla Żydów. „[…] Wchodziła na teren getta i dostarczała żywność, lekarstwa, a także wyprowadzała dzieci na polską stronę. W 1943 roku włączyła się w strukturę konspiracyjnej polsko-żydowskiej organizacji „Żegota”. Została aresztowana przez Gestapo, jednak „Żegocie” udało się ją uwolnić”.

Podczas powstania warszawskiego była pielęgniarką, a po zakończeniu wojny naczelniczką Wydziału Opieki Społecznej, działała także w Lidze Kobiet, przewodniczyła komisjom ds. wdów i sierot oraz ds. zdrowia w Stołecznej Radzie Narodowej.

Historia jej życia to dowód niewyobrażalnej wręcz odwagi, niezłomności i prawdziwszego dobra. Jej dzieje sięgają również Targówka. W latach trzydziestych XX wieku pracowała jako opiekunka bezrobotnych i bezdomnych mieszkańców Annopola w VI Ośrodku Opieki i Zdrowia przy ul. Siedzibnej. I to właśnie tam, pod numerem 25 odsłonięta zostanie 15 lutego br. tablica poświęcona tej bohaterskiej kobiecie.

irena sendlerowa plakat - Irena Sendlerowa. Warszawianka Stulecia upamiętniona na Targówku - ul. Siedzibna 25, targówek, tablica pamiatkowa, Irena Sendlerowa

Wszystkich, którzy chcieliby uczestniczyć w odsłonięciu tablicy, zapraszamy w piątek o godzinie 12.00 na Siedzibną 25. Wcześniej w Domu Kultury Świt o godzinie 9.00 odbędzie się spektakl muzyczny w wykonaniu uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 42. Wstęp wolny.

Serdecznie zachęcamy do udziału. 

Zdj. UD Targówek

JK

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

2 myśli na temat “Irena Sendlerowa. Warszawianka Stulecia upamiętniona na Targówku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.