Irena Sendlerowa. Warszawianka Stulecia upamiętniona na Targówku

Kobieta, która ocaliła życie ponad 2500 dzieci, organizując ewakuację z żydowskich rodzin z terenu getta warszawskiego, zostanie upamiętniona na Targówku. Zapraszamy wszystkich na uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Irenie Sendlerowej.

„Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, dama Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu, ocaliła ponad 2500 dzieci […]. Jednocześnie do swoich wybitnych osiągnięć na rzecz ratowania ludzkiego życia podchodziła z niespotykaną wręcz skromnością i pokorą, przynależną tylko prawdziwym bohaterom” – tak o Irenie Sendlerowej pisano w październiku 2018 roku, gdy w zorganizowanym plebiscycie pn. Warszawianka Roku warszawiacy zadecydowali, że to właśnie ta kobieta zrobiła wielkie, wspaniałe rzeczy dla Warszawy i jej społeczności, choć przez długi czas jej działalność podczas okupacji nie była znana.

Przed wojną Irena Sendlerowa studiowała prawo i polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Po wybuchu wojny organizowała pomoc dla Żydów. „[…] Wchodziła na teren getta i dostarczała żywność, lekarstwa, a także wyprowadzała dzieci na polską stronę. W 1943 roku włączyła się w strukturę konspiracyjnej polsko-żydowskiej organizacji „Żegota”. Została aresztowana przez Gestapo, jednak „Żegocie” udało się ją uwolnić”.

Podczas powstania warszawskiego była pielęgniarką, a po zakończeniu wojny naczelniczką Wydziału Opieki Społecznej, działała także w Lidze Kobiet, przewodniczyła komisjom ds. wdów i sierot oraz ds. zdrowia w Stołecznej Radzie Narodowej.

Historia jej życia to dowód niewyobrażalnej wręcz odwagi, niezłomności i prawdziwszego dobra. Jej dzieje sięgają również Targówka. W latach trzydziestych XX wieku pracowała jako opiekunka bezrobotnych i bezdomnych mieszkańców Annopola w VI Ośrodku Opieki i Zdrowia przy ul. Siedzibnej. I to właśnie tam, pod numerem 25 odsłonięta zostanie 15 lutego br. tablica poświęcona tej bohaterskiej kobiecie.

irena sendlerowa plakat - Irena Sendlerowa. Warszawianka Stulecia upamiętniona na Targówku - ul. Siedzibna 25, targówek, tablica pamiatkowa, Irena Sendlerowa

Wszystkich, którzy chcieliby uczestniczyć w odsłonięciu tablicy, zapraszamy w piątek o godzinie 12.00 na Siedzibną 25. Wcześniej w Domu Kultury Świt o godzinie 9.00 odbędzie się spektakl muzyczny w wykonaniu uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 42. Wstęp wolny.

Serdecznie zachęcamy do udziału. 

Zdj. UD Targówek

JK

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

2 myśli na temat “Irena Sendlerowa. Warszawianka Stulecia upamiętniona na Targówku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.