Dzień Kobiet na Targówku. Wieczór autorski Emiliana Kamińskiego

Międzynarodowy Dzień Kobiet, wywodzący się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie, krzewiący ideę praw kobiet oraz budowanie społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet, ma współcześnie bardziej neutralny wydźwięk. I choć staje się okazją do świętowania, pozwala obdarowywać płeć piękną upominkami czy podkreślać jej walory, to nadal w wielu kręgach pozostaje świętem kontrowersyjnym. Co na to Targówek? Władze dzielnicy podchodzą do święta przyjaźnie i zapraszają w Dzień Kobiet wszystkie Panie na wieczór autorski Emiliana Kamińskiego. Poznajcie szczegóły.

Według badaczy pierwowzór dnia kobiet można odnaleźć w Matronaliach, święcie płodności i macierzyństwa obchodzonym w starożytnym Rzymie 1 marca. W tym czasie zamężne kobiety udawały się do gaju przy świątyni Junony na Eskwilinie, gdzie składały bogini narodzin, macierzyństwa i kobiet Junonie w ofierze kwiaty, modląc się o szczęście w życiu małżeńskim. Mężczyźni zaś obdarowywali swoje partnerki prezentami.

Zgodnie z historią: „[…] Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych na przełomie dwudziestego wieku w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zostały one wyznaczone przez Socjalistyczną Partię Ameryki dla upamiętnienia strajku pracowników przemysłu odzieżowego w 1908 r. w Nowym Jorku. Wtedy kobiety protestowały przeciwko złym warunkom pracy.

W 1910 roku „Podczas konferencji w Kopenhadze Międzynarodówka Socjalistyczna ustanowiła Dzień Kobiet, który nabrał charakteru międzynarodowego. Dzień ten służył krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. W konferencji udział wzięło ponad 100 uczestniczek z 17 krajów, w tym trzy kobiety po raz pierwszy wybrane do Parlamentu Fińskiego. Ustanowienie Dnia Kobiet zostało przyjęte w drodze anonimowego głosowania, bez ustalania dokładnej daty jego obchodów”.

Przez lata postać święta ewoluowała, od dnia protestów, strajków, przez okazję do wręczania upominków, aż po dzień, w którym w dowolnej formie możemy wyrazić sympatię wobec kobiet, podkreślić ich rolę w społeczeństwie, zwrócić uwagę na ważne obszary związane z kobiecością, prawami kobiet czy problemami społecznymi itp.

Na Targówku tegoroczny Dzień Kobiet obchodzony będzie w lekkiej formule. Będzie miło i przyjemnie. Burmistrz Dzielnicy Targówek, Sławomir Antonik, w oficjalnym komunikacie zaprosił wszystkie Panie do celebracji Święta Kobiet podczas wieczoru autorskiego Emiliana Kamińskiego. Jeśli zatem macie ochotę obejrzeć występ polskiego aktora i reżysera, założyciela Teatru Kamienica, to koniecznie odbierzcie wejściówki 5 marca br. w godzinach 18.00-19.00 w Urzędzie Dzielnicy Targówek. Dzięki nim już 9 marca br. roku o godzinie 19.00 w sali konferencyjnej przy ul. Kondratowicza 20 spędzicie miło czas podczas występu artystycznego.

emilian kaminski plakat1 730x1024 - Dzień Kobiet na Targówku. Wieczór autorski Emiliana Kamińskiego - zaproszenie, wstęp wolny, wieczór autorski, Urząd Dzielnicy Targówek, Emilian Kamiński, Dzień Kobiet

Serdecznie zapraszamy.

Źr. UD Targówek / Jaczynowska Maria, Religie świata rzymskiego, Warszawa 1987 / http://www.unic.un.org.pl 

JK

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Jedna myśl na temat “Dzień Kobiet na Targówku. Wieczór autorski Emiliana Kamińskiego

  • 28 lutego 2019 o 20:22
    Permalink

    Nie na Targówku tylko w dzielnicy Targówek. Targówek to jest między ulicą Radzymińską, Cmentarzem Bródnowskim, rurami i torami.
    Bródno nigdy nie zginie! Precz z uproszczeniami i skrótami myślowymi! Tak ciężko napisać słowo „dzielnica”?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.