Mieszkańcy nie składają broni. SM Bródno przegrywa kolejną bitwę.

W najnowszym (32) numerze naszej gazety w artykule, którego tytuł podajemy powyżej, wkradł się błąd. Pragniemy SPROSTOWAĆ, że Minister Inwestycji i Rozwoju sprawuje nadzór nad działalnością spółdzielni mieszkaniowych od września 2017 roku a nie tak jak to zostało podane w artykule – wrzesień 2019. Zapraszamy do zapoznania się z naszym materiałem.   

Grudniowe (2018) wybory do Spółdzielczych Rad Osiedli SM Bródno rozeszły się szerokim echem po naszej dzielnicy… i nie tylko. Naszym Czytelnikom, którzy chcieliby poszerzyć wiedzę na temat tego, jak wyglądał proces unieważnienia wyborów do Spółdzielczych Rad Osiedli SM „Bródno”, polecamy artykuł pt. Konflikt narasta, zamieszczony przez  „Nową Gazetę Praską” w numerze 2 (264) z 13 lutego 2019 r.

Jednocześnie pragniemy Państwa poinformować, że gazeta Mieszkaniec Targówka oraz Nowa Gazeta Praska [www.ngp.pl] to nie jedyne media, które zainteresowały się poczynaniami Zarządu SM Bródno. Sprawa mataczenia SM Bródno, jak twierdzą mieszkańcy, pokazana została w telewizji regionalnej TVP 3 – Kurier Warszawski oraz ogólnopolskiej – TVP INFO. Kwestia unieważnienia wyborów, a tym samym zlekceważenie blisko 2 tys. głosów mieszkańców naszej dzielnicy, rozeszła się także po falach radiowych. Audycje na temat SM Bródno ukazały się w radiach, takich jak: Radio Kolor, Radio Warszawa oraz Radio RDC. Z gazet ogólnopolskich nad tematem SM Bródno pochylili się redaktorzy gazet: Dziennik Gazeta Prawna oraz Super Express.

Co dalej po wielkim medialnym uderzeniu w skostniałą strukturę SM Bródno? Mieszkańcy, którzy czują się oszukani przez Zarząd SM Bródno, nie zawiesili rękawic na haku, tylko przeszli do działania. O wątpliwym odwołaniu wyborów dowiedział się w piśmie Minister Inwestycji i Rozwoju sprawujący od września 2017 roku nadzór nad działalnością spółdzielni mieszkaniowych. Co więcej, skierowane zostało pismo do Krajowej Rady Spółdzielczości. Ponadto mieszkańcy zjednoczyli się i poszli po pomoc na spotkanie rady nadzorczej SM Bródno. Rada jednak pozostała głucha na wołania mieszkańców. I nie ma się co dziwić. Przecież Rada Nadzorcza to osoby, które od lat zasiadają w strukturach spółdzielni, przez co są to najprawdopodobniej dobrzy i lepsi znajomi Prezesa Szczurowskiego. Obecnie spośród 28 członków Rady Nadzorczej 25 osób zasiada w Spółdzielczych Radach Osiedli. Z zasady nie piłuje się gałęzi, na której się siedzi.

Odbyło się także specjalne spotkanie Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego, na które zaproszony został burmistrz dzielnicy Targówek Sławomir Antonik – wieloletni działacz SM Bródno, po dziś dzień członek Spółdzielczej Rady Osiedla Wysockiego. Niestety burmistrz umywa ręce, twierdząc, że on nic nie może w tej materii poradzić, bo spółdzielnia to oddzielny byt, niepodlegający jego kontroli. Ponadto burmistrz uważa, że wszystkie działania SM Bródno są jasne, logiczne i zgodne z prawem. Ocenę stanowiska burmistrza Antonika pozostawiamy naszym Czytelnikom.

Temat SM Bródno oraz RSM Praga to jeden z najgłośniejszych tematów związanych z naszą dzielnicą. Sprawy spółdzielcze budzą wiele emocji, gdyż wiążą się z olbrzymimi pieniędzmi, jakimi organizacje te obracają. Kto ma rację?  Władze spółdzielni czy mieszkańcy? Tę kwestię prędzej czy później rozpatrzy niezawisły sąd. Warte głębszego zastanowienia jest to, czy sąd będzie miał co rozpatrywać w świetle ujawnionych wyroków sądowych, przytoczonej w tym numerze interpelacji radnej Jaczewskiej-Golińskiej i wielu innych dokumentów urzędowych ujawnionych na łamach naszej gazety czy też na różnych grupach dyskusyjnych zawieszonych w przestrzeni Internetu. Czas pokaże.

Redakcja

Bernard Jankowski

Redaktor Naczelny Mieszkańca Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.