Strzały w XIII Liceum Ogólnokształcącym przy Oszmiańskiej. „Leopold 2019”

Do serii strzałów doszło w miniony poniedziałek przy ulicy Oszmiańskiej, na terenie XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Lisa-Kuli. Akcja „Leopold 2019” była na szczęście zaplanowana i odbyła się w ramach ćwiczeń antyterrorystycznych.

W poniedziałek tuż przed godziną 9.00 do budynku „trzynastki” wtargnęło czterech napastników z bronią maszynową. Sprawnie weszli do jednej z klas, gdzie sterroryzowali młodzież. W pozostałych salach lekcyjnych nauczyciele prowadzący zajęcia zablokowali drzwi.

Poinformowana o zajściu dyrekcja przekazała wiadomość o zdarzeniu służbom ratowniczym, dzwoniąc na numer 112. Dyspozytor, postępując zgodnie z Planem Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy, uruchomił służby, które następnie otoczyły budynek liceum.

Na miejsce przybyli antyterroryści. Ich oddział wszedł na teren szkoły, gdzie doszło do strzelaniny pomiędzy napastnikami a funkcjonariuszami. Jak możemy przeczytać na stronie Komendy Rejonowej Policji [KRP], napastnicy zostali unieszkodliwieni, a pracownicy szkoły oraz uczniowie bezpiecznie wyprowadzeni z budynku.

Według organizatorów akcja „Leopold 2019” zakończona została sukcesem. W trakcie jej trwania nie ucierpiał żaden człowiek ani zwierzę, do jej przeprowadzenia nie użyto również ostrej amunicji — czytamy na stronie KRP. Jej celem było „sprawdzenie stopnia przygotowania funkcjonariuszy, uczniów i personelu w sytuacji rzeczywistego zagrożenia w przypadku wtargnięcia napastników  do szkoły”.

Czy jednak zaplanowana strzelanina, zrealizowana zgodnie ze scenariuszem jest w stanie cokolwiek sprawdzić? — pyta mieszkanka Targówka, którą zaskoczyły poniedziałkowe strzały i zamknięcie ulic okalających liceum. Zapraszamy do dyskusji na temat bezpieczeństwa w szkołach.

Więcej o projekcie przeczytacie TU.

zdj. KRP VI

JK

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Jedna myśl na temat “Strzały w XIII Liceum Ogólnokształcącym przy Oszmiańskiej. „Leopold 2019”

  • 17 czerwca 2019 o 12:00
    Permalink

    No chyba nie zafundujemy dzieciom niezaplanowanej na litosc boską?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.