Przedwojenny bruk na Ossowskiego. „Droga prowadząca do fabryki amunicji”

Badania archeologiczne na ul. Ossowskiego dobiegły końca. Przedwojenny bruk odkryty podczas przebudowy ulicy wstrzymał realizację inwestycji, ale powoli wszystko wraca na właściwe tory.

Badania archeologiczne objęły teren ok. 2 tys. mkw. Okazuje się, że odkryta pozostałość brukowej nawierzchni stanowi część drogi z okresu 20-lecia międzywojennego. Zgodnie z informacjami droga ta prowadziła do fabryki amunicji, wybudowanej na Targówku po pierwszej wojnie światowej, w 1926 roku.

„Podczas badań archeolodzy udokumentowali dwie fazy budowy drogi. Pierwsza wykonana została z naturalnego kamienia, tzw. otoczaków, natomiast druga z kostki kamiennej o kształcie prostokąta otrzymywanej w drodze obróbki – kostka ciosana. Otoczaki, z których zbudowano drogę na Targówku to polodowcowe, morenowe łupane buły kamienne pochodzenia skandynawskiego, charakterystyczne dla tych terenów. Prawdopodobnie właśnie z otoczaków wykonany był bezpośredni wjazd do fabryki, zaś kostka kamienna najpewniej prowadziła do budynków mieszkalnych i to właśnie po niej odbywał się ogólny ruch pojazdów” – czytamy na stronie Zarządu Dróg Miejskich.

Poza brukowaną nawierzchnią odnaleziono m.in. spłonki od naboi, fragmenty ceramiki oraz pozostałości po kanalizacji, która najprawdopodobniej służyła odwodnieniu fabryki amunicji i jej okolicy.

Prace archeologiczne dobiegły końca. Wszystko wskazuje na to, że przedwojenny bruk wbudowany zostanie w dwóch miejscach na terenie obecnie prowadzonej inwestycji.

Więcej TU.

zdj. ZDM

JK

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.