Młodzieżowa Drużyna Ratownicza zakończyła działalność w szkole na Bródnie!

Niestety, mamy przykrą wiadomość dla wszystkich, którzy kibicowali działającej w CLXII Liceum Ogólnokształcącym nr 162 przy ul. Turmonckiej 2 Młodzieżowej Drużynie Ratowniczej. Z dniem 31 sierpnia br. drużyna zakończyła współpracę z ww. szkołą. Sprawdźcie, czym zajmowała się dotychczas i gdzie będzie kontynuowała swoją niesamowicie wartościową działalność.

Na początek poznajcie historię Młodzieżowej Drużyny Ratowniczej z Bródna. Wszystko zaczęło się od Koła Pierwszej Pomocy, które powstało w 2016 roku w dawnym Gimnazjum nr 144, potem działało w Szkole Podstawowej nr 379 przy ul. Turmonckiej 2, by zakończyć swoją projekty w dzielnicy Targówek w CLXII Liceum Ogólnokształcącym również pod adresem Turmoncka 2.

Koło powstało z myślą o uczniach chcących pogłębić swoją wiedzę w zakresie pierwszej pomocy oraz dla tych, którzy chcieli przygotować się do gry „Na Ratunek”, czyli dzielnicowych zawodów z pierwszej pomocy.

W 2018 roku pisaliśmy o MDR: „Realizowane projekty wpłynęły na młodzież tak bardzo, że zainicjowano dyskusję o stworzeniu własnej marki. I tak z inicjatywy uczniów szkolne koło przeobraziło się w funkcjonującą od roku Młodzieżową Drużynę Ratowniczą (MDR), która obecnie podzielona jest na dwie sekcje: podstawową oraz zaawansowaną. Obecnie w działania grupy zaangażowanych jest 20 osób (uczniów SP nr 379 oraz jej absolwentów) z koordynatorem, pedagogiem wspomagającym – Mariuszem Sękowskim.

O MDR usłyszeliśmy całkiem niedawno, dzięki projektowi zrealizowanemu przez młodzież tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Na Facebooku Mariusz Sękowski poinformował o tym, że drużyna stworzyła 20 tablic edukacyjnych poświęconych pierwszej pomocy, które nieodpłatnie przekaże chętnym szkołom, wystarczy się zgłosić. Taki gest w czasach, gdy za wszystko trzeba płacić, zaintrygował nas do tego stopnia, że postanowiliśmy poznać pomysłodawców bliżej. I tak okazało się, że młodzi ludzie, przy wsparciu Mariusza Sękowskiego, są sobie sterem i okrętem i doskonale wiedzą, w którą stronę chcą płynąć.

To oni byli inicjatorami projektu w Budżecie Partycypacyjnym, który doposażył szkoły na Targówku w defibrylatory AED!

To ich chęć, ciekawość, rozbudzona pasja i zaangażowanie sprawiły, że Szkoła Podstawowa nr 379 jest jedyną szkołą w Warszawie, mającą patronat Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans”.

To dzięki ich otwartości na działanie, zdobywanie wiedzy i umiejętności utworzono w szkole pierwszą w Warszawie Pracownię Umiejętności Ratowniczych, która przy wsparciu dyrektor placówki Hanny Kiljańskiej wyposażona została w interaktywnego fantoma, a dzięki firmom w niezbędny sprzęt służący podnoszeniu kompetencji ratowniczych.

Swoją postawą nastawioną na działanie ta niezwykle prężnie rozwijająca się grupa zyskuje grono sprzymierzeńców wśród instytucji oraz organizacji pozarządowych. – Projekty finansujemy z pozyskiwanych grantów na realizacje naszych nowych pomysłów. Zdarza się, że znajdzie się firma, która doceniając nasze działania, przekazuje nam środki na zakup nowego sprzętu szkoleniowego – mówią w udzielonym nam wywiadzie i z pasją opowiadają o swojej misji: 

– Przede wszystkim chcemy propagować wśród rówieśników oraz innych ludzi świadomość, jak ważna jest wiedza z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Propagujemy ratownictwo społeczne, czyli takie, które zabezpiecza poszkodowanego do przyjazdu pogotowia ratunkowego. Jest to ważne szczególnie dlatego, że o przeżyciu decydują pierwsze 4 minuty, a przyjazd karetki na terenie Warszawy wynosi średnio 8 minut. Dlatego tak ważne jest pokazanie ludziom, że to od nich zależy uratowanie życia. –

Mimo młodego wieku zdają się niesamowicie świadomi podejmowanych działań. Ich projekty ukierunkowane na drugiego człowieka mają niepodważalne walory edukacyjne. Ponadto dostrzegamy w ich świetnie zaplanowanych oraz konsekwentnie realizowanych celach przykład doskonałego zarządzania”.

Pełen tekst poświęcony MDR z 2018 roku znajdziecie TU.

Niestety działalność MDR na Bródnie dobiegła końca. – Czas na zmiany – czytamy w komunikacie opublikowanym na facebookowym profilu drużyny – Postanowiliśmy połączyć nasze siły z Fundacją Anikar, co pozwoli nam na rozwój i uporządkowanie naszych działań. Naszym celem jest otworzenie się na nowe młode osoby chcące rozwijać swoje pasje związane z ratownictwem i szukające miejsca dla siebie. Nadal MDR zachowa charakter niezależnej inicjatywy tworzonej przez młodzież! A nasze logo i naszą ekipę, na pewno spotkacie na nie jednych ćwiczeniach ratowniczych 🙂 Obiecujemy na bieżąco Was informować o naszych poczynaniach!

Jednocześnie informujemy, że z dniem 31 sierpnia 2019 roku zakończyliśmy współpracę z CLXII Liceum Ogólnokształcącym #162LO przy ul. Turmonckiej 2. Oznacza to, że nie będziemy działać na terenie tej szkoły, a nasza Pracownia Umiejętności Ratowniczych zmieni lokalizację –.

Zakończenie współpracy z liceum na Bródnie nie oznacza końca działalności MDR. Od teraz drużyna będzie edukować, tworzyć i inspirować na Woli, w Szkole Podstawowej nr 388 przy ul. Deotymy 25/33.

Więcej o MDR Warszawa przeczytacie TU.

JK

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.