Czy Budżet Obywatelski pomoże czytelnikom Biblioteki Publicznej na Bródnie? Oddaj swój głos na nową windę

Bariery architektoniczne w miastach to poważny problem dla osób niepełnosprawnych, starszych oraz rodziców z dziećmi. I mimo postępującej polityki likwidowania istniejących utrudnień komunikacyjnych, to nadal trafiamy na miejsca ogólnodostępne, w których dostępność jest fikcją. Jak chociażby w przypadku Biblioteki Publicznej na Bródnie. Sytuacja może się zmienić, dzięki projektowi zgłoszonemu w tegorocznym Budżecie Obywatelskim. Poznajcie szczegóły.

Historia windy zlokalizowanej przy Bibliotece Publicznej nr 40 oraz Wypożyczalni nr 72 przy ul. Suwalskiej 11 sięga roku 2004, w którym to czytelnicy biblioteki wraz z jej pracownikami zaczęli zgłaszać odpowiednim władzom konieczność przystosowania placówki dla osób niepełnosprawnych. A to wszystko ze względu na usytuowanie biblioteki na pierwszym piętrze kompleksu handlowo-usługowego, bez dostępu do windy. Postulujący pokonanie bariery architektonicznej powoływali się m.in. na to, że do pobliskich szkół uczęszczają dzieci dotknięte schorzeniami narządów ruchu, które korzystają z zasobów biblioteki oraz zwracali uwagę na fakt, że placówka, jako jedyna w dzielnicy, oferuje od kilkunastu lat „książkę mówioną” dla dorosłego i dziecięcego czytelnika.

W roku 2004 Pani Hanna Woronka – wieloletnia mieszkanka Targówka oraz Kierownik Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 40 wystosowała pismo z prośbą o przystosowanie biblioteki dla niepełnosprawnych do Przewodniczącego Rady Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy – Macieja Świderskiego, który z kolei skierował jej wystąpienie do Pawła Wypycha – Dyrektora Biura Polityki Społecznej m.st. Warszawy.

Prośba o zamontowanie windy w budynku wysłana została również do ówczesnego Burmistrza Dzielnicy Targówek Romualda Gronkiewicza. Autorami jej byli m.in. Dyrektor Biblioteki Publicznej Dzielnicy Targówek, zlokalizowanej przy ul. Św. Wincentego 85 – Urszula Czukiewska oraz rodzice niepełnosprawnej dziewczynki – stałej czytelniczki wypożyczalni przy Suwalskiej. W odpowiedzi byłego burmistrza możemy przeczytać, że „platforma mogłaby zostać zamontowana we wskazanym miejscu, jednak z uwagi na ograniczone środki finansowe przedsięwzięcie zostanie, w zależności od zdobycia przez urząd środków, zrealizowane w planie inwestycyjnym na rok 2005.”

I tak po kilku miesiącach, po wyborach samorządowych, we wskazanym miejscu wykopano dół umożliwiający instalację dźwigu o napędzie elektrycznym. Początkowo planowano sprowadzenie windy ze Szwecji, której koszt szacowano na 100 tys. złotych. Jednak mimo zapowiedzi na miejscu pojawiła się inna winda, która wzbudziła ogólne zaskoczenie wśród pracowników biblioteki. Okazało się bowiem, że pojawił się dźwig, który nie może być samodzielnie użytkowany przez osoby niepełnosprawne, bowiem konieczne jest otworzenie go przy pomocy klucza, będącego w posiadaniu pracownika biblioteki. I tu pojawił się problem.

Pracownik, który opuszcza bibliotekę w czasie pracy, na sygnał domofonu, nie wykonuje swoich określonych przepisami zadań, ale dobrowolnie i na własną odpowiedzialność, bez ubezpieczenia, bo przecież znajduje się poza miejscem pracy, obsługuje windę. Z chwilą konieczności obsłużenia przez niego windy, czytelnicy, którzy są obecni w czytelni, mogą być, albo wyproszeni na czas, gdy bibliotekarz staje się windziarzem, albo pozostawieni sami sobie. Konstrukcja urządzenia uniemożliwia osobie niesprawnej ruchowo samodzielne obsłużenie windy, bowiem jej budowa nie współgra z ograniczeniem ruchowym użytkowników. Osoba na wózku wsiada do windy, a żeby się z niej wydostać musi wykonać manewr odwrócenia wózka inwalidzkiego o 90 stopni. Drzwi do wsiadania i wysiadania ustawione są bowiem względem siebie pod takim właśnie kątem. Na tak małej powierzchni jest to naprawdę kłopotliwe. Co więcej, kosztowna winda nie może być użytkowana przez osoby z wózkami dziecięcymi. Informację tę potwierdził nam pracownik Działu Technicznego z ZGN Bródno, nadzorującego eksploatację windy – Tadeusz Domeracki. Pan Domeracki podkreślił, że zgodnie z przepisami i dokumentacją techniczną dźwigu osoby z wózkami dziecięcymi mogą korzystać z windy jedynie na własną odpowiedzialność, bowiem urządzenie przeznaczone jest wyłącznie do użytku osób niepełnosprawnych.

Dziś nadarza się wyjątkowa okazja, by wszystkim czytelnikom z Bródna ułatwić dostęp do księgozbioru zarówno Biblioteki dla dzieci i młodzieży nr 40, jak i Wypożyczalni nr 72. W Budżecie Obywatelskim zgłoszony bowiem został pomysł zamontowania windy osobowej – platformy. Jeśli chcecie, by stara, niefunkcjonalna winda przy Suwalskiej 11 została zlikwidowana, a na jej miejsce pojawiła się nowa, dostępna dla mieszkańców, to koniecznie oddajcie na nią swój głos TU. Projekt ma numer 540, a jego pełna nazwa brzmi: Winda osobowa-platforma dla osób niepełnosprawnych z rozszerzeniem dla matek z wózkami dziecięcymi przy budynku Suwalska 11.

Pamiętajcie, możecie głosować zarówno na projekty dzielnicowe, jak i ogólnomiejskie. Wybierzcie maksymalnie 15 projektów na poziomie dzielnicowym w wybranej dzielnicy oraz maksymalnie 10 projektów na poziomie ogólnomiejskim. Każdy wybrany projekt uzyskuje jeden głos. Głosujemy do 23 września!

JK

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Jedna myśl na temat “Czy Budżet Obywatelski pomoże czytelnikom Biblioteki Publicznej na Bródnie? Oddaj swój głos na nową windę

  • 16 września 2019 o 12:35
    Permalink

    Na Targówek Mieszkaniowy dotarło metro, a wy o tym ani słowa. To nie jest ważne wydarzenie dla dzielnicy?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.