Czy mieszkańcy Bródna i Targówka Mieszkaniowego przejdą szkolenie z zakresu ochrony przeciwpożarowej?

Po pożarze, jaki miał miejsce w budynku mieszkalnym przy ul. Rembielińskiej 19 w sierpniu br., Radna Miasta Stołecznego Warszawy, Agnieszka Jaczewska-Golińska złożyła interpelację, w której zaproponowała zrealizowanie kampanii społecznej nt. ochrony przeciwpożarowej oraz procedur ewakuacyjnych. Co na to władze miasta?

Radna w swojej interpelacji zwróciła uwagę na problem, jakim w czasie pamiętnego pożaru śmieci, od których zajęła się elewacja budynku przy ul. Rembielińskiej 19, okazał się brak wiedzy mieszkańców oraz znajomości procedur dotyczących zachowania w sytuacji kryzysowej.

Przypomnijmy, że pożar, do którego doszło 14 sierpnia na Bródnie sprawił, że ogniem zajętych było wiele kondygnacji, a korytarze i drogi ewakuacyjne wypełnione były dymem. Niestety sytuacja pokazała, że wielu mieszkańców nie wie, jak postąpić, by uchronić siebie i swoje mienie. „Niektórzy mieszkańcy przy otwartych oknach otwierali drzwi wejściowe do lokali, w związku z czym trujący dym wdzierał im się do mieszkań – czytamy w interpelacji. – Niektórzy mieszkańcy odmówili opuszczenia swoich lokali na wezwanie straży pożarnej”.

W związku z powyższymi spostrzeżeniami Jaczewska-Golińska proponuje, by władze miasta rozważyły przeprowadzenia kampanii informacyjnej z zakresu ochrony przeciwpożarowej i procedur ewakuacyjnych dla mieszkańców wielokondygnacyjnych budynków mieszkaniowych na terenie Warszawy. „Imielin, Natolin, Służew, Stegny, Jelonki, Bemowo, Piaski, Chomiczówka, Bródno, Targówek Mieszkaniowy, Gocław czy Marysin Wawerski to tylko kilka przykładów osiedli, gdzie funkcjonują duże skupiska wysokich bloków mieszkalnych. Dla takich właśnie terenów proponowane działanie wydaje się niezwykle istotne” – czytamy w interpelacji.

Radna stwierdza, że 1,5 godzinne spotkanie z mieszkańcami poprzedzone informacjami utrwalonymi na plakatach zwiększyłoby świadomość wśród ludzi na temat bezpieczeństwa oraz wpłynęłoby pozytywnie na zachowanie mieszkańców podczas ewakuacji na czas pożaru. Zachęca również do rozważenia organizacji spotkań w plenerze, podczas których również przekazywane byłyby podstawowe zasady ochrony przeciwpożarowej.

 Pełną treść interpelacji znajdziecie TU.

W odpowiedzi władz czytamy, że Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego rozważa możliwość oszacowania i zrealizowania kampanii społecznej dla mieszkańców wymienionych budynków.

Odpowiedź na interpelację radnej znajdziecie TU.

JK

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

2 myśli na temat “Czy mieszkańcy Bródna i Targówka Mieszkaniowego przejdą szkolenie z zakresu ochrony przeciwpożarowej?

 • 26 września 2019 o 07:02
  Permalink

  Może byłoby lepsze egzekwowanie terminów odbioru gabarytów. Wydanie kilkuset tysiecy na ulotki i plakaty?

  Odpowiedz
 • 26 września 2019 o 10:40
  Permalink

  Podobno byli jacyś poszkodowani a ja nigdy nie wiedziałem, nie wiem, i nie bardzo nawet wiedziałbym skąd się dowiedzieć, jak miałbym się zachować w takiej sytuacji. Może warto wydać trochę na ulotki, bo nie tylko śmieci pod blokiem mogą spowodować w przyszłości podobną tragedię.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.