Był taki wrzesień. Rocznica zbombardowania Bródna

10 września 1939 roku niemieckie samoloty zbombardowały Bródno, zamieniając okolicę domostw w pożogę. Upamiętniając ten dzień Muzeum Niepodległości wraz z Urzędem Dzielnicy Targówek zaprasza wszystkich mieszkańców na dwa bezpłatne wydarzenia, dzięki którym odległa historia stanie się nam bliższa.

Muzeum Niepodległości wraz z władzami naszej dzielnicy zapraszają 10 października (czwartek) na pokaz filmu „Korespondent Bryan”, w reżyserii Eugeniusza Starky’ego. Projekcja rozpocznie się o godz. 18.00 w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej przy ul. Skazańców 25.

„Film „Korespondent Bryan” prezentuje w większości nieznane dotąd nagrania i zdjęcia dokumentujące wydarzenia w oblężonej Warszawie we wrześniu 1939 roku. Jest oparty na materiale archiwalnym niedostępnym w zbiorach publicznych w Polsce. Materiał zarejestrowany przez Juliena Bryana to unikalny dokument zawierający historyczną prawdę ukazującą patriotyczny heroizm społeczeństwa warszawskiego z punktu widzenia jednostki, uwikłanej w rzeczywistość wojenną. Pokazuje, jak niemiecka propaganda, manipulując faktami, starała się zmylić opinię światową i odwieść uwagę od zbrodni popełnianych na ludności cywilnej w Polsce. Film powstał dzięki synowi Juliena Bryana – Samuelowi Bryanowi, Fundacji Stevena Spielberga oraz Muzeum Holokaustu w Nowym Jorku [oficjalny opis prod. telewizyjnej]”.     

Po filmie, o godzinie 19.00 zachęcamy do odwiedzenia Galerii Bramy Bielańskiej (Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej) przy ul. Czujnej. Odbędzie się tam  bowiem wernisaż wystawy planszowej „Był taki wrzesień” uzupełnionej o zbiory Muzeum Niepodległości.

Więcej o filmie „Korespondent Bryan” znajdziecie TU.

zdj. Warszawiacy na moście Poniatowskiego (fot. Julien Bryan)/http://www.tvp.pl

JK

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Jedna myśl na temat “Był taki wrzesień. Rocznica zbombardowania Bródna

  • 7 października 2019 o 08:18
    Permalink

    W artykule jest błąd
    „10 października 1938 roku” ?????

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.