Kondratowicza okiem mieszkańców. Petycja w sprawie rewitalizacji ulicy

Przebudowa i planowana w związku z budową metra na Bródnie rewitalizacja ul. Kondratowicza wiąże się m.in. ze zwężeniem głównej arterii osiedla oraz stworzeniem ścieżki rowerowej po stronie pawilonów. Okazuje się, że nie tylko te propozycje spotkały się ze sprzeciwem mieszkańców. Sprawdźcie, czego domagają się w petycji do Zarządu Dróg Miejskich mieszkańcy dzielnicy.

Po konsultacjach społecznych i prowadzonych podczas nich rozmów z architektami mieszkańcy osiedla Bródno są przekonani, że cały projekt nowej ul. Kondratowicza jest realizowany w oderwaniu od rzeczywistości i pomija potrzeby mieszkańców.

Sytuacja sprawiła, że najaktywniejsi stworzyli petycję, którą skierowali do Łukasza Puchalskiego z Zarządu Dróg Miejskich. Stwierdzają w niej, że projekt ulicy realizowany został bez świadomości twórców dotyczącej: planów SM Bródno w sprawie Inwestycji Bródno-Centrum oraz planów Urzędu Dzielnicy w sprawie rewitalizacji Parku Bródnowskiego. 

Czego zatem domagają się autorzy petycji?

„W ramach podsumowania konsultacji przez mieszkańców naszego osiedla, zwracamy się z prośbą uwzględnienia następujących postulatów w trakcie przygotowywania finalnego projektu:

 1. Budowa zatoczek autobusowych – które nie zostały uwzględnione w projekcie – dzięki czemu ruch będzie mógł odbywać się płynnie.
 2. Zachowanie „Sherwood” (część Parku Bródnowskiego od strony ul. Kondratowicza) w obecnej formie bez wycinki rosnących tam od wielu lat drzew.
 3. Likwidacja ścieżki rowerowej po północnej stronie ul. Kondratowicza (obok pawilonów – 23, 25 i 27)) na rzecz miejsc parkingowych dla klientów lokali usługowych oraz dla mieszkańców pobliskich bloków. Pozostawienie dwukierunkowej ścieżki rowerowej od strony Parku Bródnowskiego
 4. Wykonanie miejsc parkingowych w formie ukośnej względem jezdni, dzięki czemu będzie można co najmniej podwoić ich ilość (podobnie jak na ul. Świętokrzyskiej)
 5. Zachowanie obecnych szerokości jezdni, co pozwoli poruszającym się pojazdom na bezpieczne przepuszczenie karetki jadącej do Szpitala Bródnowskiego – stworzenie tzw. Tunelu życia.
 6. Zmniejszenie ilości elementów małej architektury – obok jest park przeznaczony na takie elementy więc dublowanie ich jest niepotrzebnym marnowaniem pieniędzy podatników.
 7. Wykorzystanie do nasadzeń drzew szybko rosnących (Platany), prosimy również aby nowe nasadzenia miały standard warszawski, czyli minimum 14-16 cm w obwodzie na wysokości 1,3 m. Niezbędna jest też 3-letnia pielęgnacja, by rośliny nie obumarły. Wykonanie w ciągu pieszym ławek wyposażonych w oparcia – ławki przedstawione na wizualizacjach nie mają oparć, a z założenia mają one służyć osobom starszym”.

Jeśli zgadzasz się z postulatami mieszkańców Bródna i chcesz podpisać petycję, TU znajdziesz jej pełną treść.

JK

Joanka Karczmarczyk

Tekściara, mama, mieszkanka Targówka

Jedna myśl na temat “Kondratowicza okiem mieszkańców. Petycja w sprawie rewitalizacji ulicy

 • 20 października 2019 o 11:22
  Permalink

  nie zgadzam sie na likwidacje ścieżki rowerowe /jak w postulatach/ oraz rezygnację z elementów malej architektury. Idąc tokiem rozumowania mieszkańców zlikwidujmy w ogóle małą architekturę a mieszkańcy niech jeżdżą do muzeów w centrum.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.