300 osób na spotkaniu dla mieszkańców. Lokalna demokracja na Targówku kwitnie – nawet w listopadzie.

W piątek 22.11.19 o godz. 18.00 odbyło się spotkanie mieszkańców Targówka zorganizowane przez stowarzyszenie ”Razem dla Targówka”. Aula w Wyższej Szkole Bankowej na Bródnie, w której odbyło się spotkanie zapełniła się, frekwencja dopisała.

Na spotkaniu mieszkańcy mieli okazje zapoznać się z informacją na temat przekształcenia wieczystego użytkowania we własność. Prelekcję na ten temat przeprowadził prezes stowarzyszenia ”Razem dla Targówka” – Adam Rymski. Po zakończeniu  prelekcji pojawiło się wiele pytań z sali. Oprócz pytań dotyczących przekształcenia, mieszkańcy pytali m.in. o to, jaki tytuł prawny do gruntów i budynków ma SM Bródno? Mieszkańcy poddali w wątpliwość fakt, że skoro oni ponieśli koszty budowy swoich budynków, to dlaczego uwłaszcza się spółdzielnie a nie ich, prawowitych właścicieli? Pojawiły się także liczne wątpliwości mieszkańców, co do pełnionej przez burmistrza Sławomira Antonika funkcji przewodniczącego Rady Nadzorczej SM Bródno.

Oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców (sąsiadów), na spotkaniu zjawili się radni PiS: radna Warszawy – Alicja Żebrowska, oraz radni dzielnicy Targówek – Andrzej Dąbrowski i Andrzej Grabowski. Na spotkaniu nie zabrakło prominentnych działaczy SM Bródno, zabrakło natomiast przedstawicieli władz dzielnicy Targówek. Przypadek?

111111111111111111111 300x225 - 300 osób na spotkaniu dla mieszkańców. Lokalna demokracja na Targówku kwitnie - nawet w listopadzie. -

Druga część spotkania dotyczyła zbliżających się wyborów do Spółdzielczych Rad Osiedli. Mieszkańcy zostali poinformowani na temat dat i miejsc wyborów, a także jaki wpływ na funkcjonowanie ich najbliższego otoczenia ma Rada Osiedla.

Nasz sąsiad, redaktor gazety Dziennik Gazeta Prawna – Patryk Słowik, podczas swojej prelekcji przybliżył mieszkańcom sprawę odwołania przez władze spółdzielni zeszłorocznych wyborów do Rad Osiedli. W swojej prelekcji P. Słowik poruszył także problem braku transparentności w spółdzielniach mieszkaniowych. Dyskusyjne dla redaktora jest także łącznie przez S. Antonika funkcji Przewodniczącego Rady Nadzorczej SM Bródno z funkcją burmistrza Dzielnicy Targówek.

Ostatnim prelegentem na spotkaniu, był również nasz sąsiad, lokalny aktywista, członek stowarzyszenia Razem dla Targówka – Bartosz Wieczorek. Bartosz podzielił się z mieszkańcami swoimi doświadczeniami płynącymi z jego długiej pracy na rzecz lokalnej społeczności. Poruszył m.in. kwestię dotyczącą Walnego Zgromadzenia SM Bródno, które nie wiedząc czemu odbywa się na Pradze – Północ. Zwrócił także uwagę na to, że zbliżające się wybory do Rad Osiedli odbywają się na Bródnie – po sąsiedzku,  więc tym bardziej jako mieszkańcy powinniśmy wykazać się zaangażowaniem i pójść wybrać własnych reprezentantów.

2222222222222222 300x225 - 300 osób na spotkaniu dla mieszkańców. Lokalna demokracja na Targówku kwitnie - nawet w listopadzie. -

Na spotkanie przyjechali także przedstawiciele mieszkańców SM Chomiczówka. Pani Małgorzata Trykacz, lokalna aktywistka z warszawskich Bielan  podzieliła się z mieszkańcami Bródna swoim spostrzeżeniem, że w kwestii spółdzielni mieszkaniowych, w każdej dzielnicy Warszawy jest podobnie. Przedstawiciele z Chomiczówki pogratulowali organizacji spotkania i zapowiedzieli zainicjowanie takiego przedsięwzięcia na własnym osiedlu.

Oficjalna część spotkania zakończyła się około godziny 20.00, po czym przyszedł czas na rozmowy kuluarowe. Przy kawie i ciastku sąsiedzi rozmawiali na temat zbliżających się wyborów do Spółdzielczych Rad Osiedli, rozmawiali o bolączkach – parkingach, zaniedbanych klatkach schodowych, niejasnych rozliczeniach, podwyżkach. Panów S. Antonika oraz K. Szczurowskiego tego wieczoru na pewno piekły uszy. Mieszkańcy nie oszczędzali epitetów kierowanych w stosunku do tych panów.

Warto także nadmienić, że przygotowania organizacyjne do spotkania, to nie był spacer po łące porośniętej fiołkami. Przedstawiciele spółdzielni skutecznie utrudniali nam informowanie mieszkańców. Jak tylko na klatkach schodowych pojawiały się plakaty dotyczące spotkania, to praktycznie w ciągu godziny były one zrywane – twierdzą przedstawiciele stowarzyszenia, pokazując zdjęcia osób zrywających ogłoszenia o spotkaniu.  Jeden z mieszkańców poruszył kwestię tego, że gdy kontaktował się ze spółdzielnią, został poinformowany, że spotkanie organizowane przez stowarzyszenie jest nielegalne. Przypadek?

Na spotkaniu zjawiło się blisko 300 osób. Jest to budująca frekwencja, która motywuje do dalszej pracy. Chcielibyśmy aby to spotkanie, stało się pierwszym z serii spotkań informacyjnych dla mieszkańców. Nie uda się to jednak bez środków finansowych, które są niezbędne dla chociażby zapłacenia za wynajem sali  – mówi Jarosław Modzelewski, skarbnik stowarzyszenia. Gorąco zapraszam do wspierania działalności naszego stowarzyszenia. Każda złotówka, która wpłynie jako darowizna na nasze konto bankowe przybliży nas do tego, aby w naszej lokalnej społeczności było w końcu normalnie – dodał Modzelewski.

Autor: Bernard Jankowski

Bernard Jankowski

Redaktor Naczelny Mieszkańca Targówka

Jedna myśl na temat “300 osób na spotkaniu dla mieszkańców. Lokalna demokracja na Targówku kwitnie – nawet w listopadzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.