GRUNTY SĄ NASZE

28 stycznia (wtorek) o godz. 17:30 w budynku Urzędu Dzielnicy Targówek, odbyło się spotkanie dla mieszkańców Targówka w sprawie „stanów prawnych gruntów na Targówku”. Frekwencja pokazała, że ten problem jest powszechny, bo dotyczy osób, które posiadają tzw. spółdzielcze własnościowe prawa do lokali o nieuregulowanym stanie prawnym, czyli zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego, posiadające ekspektatywę – obietnicę uzyskania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Choć sama inwencja wydaje się być słuszna, to organizacyjnie władze dzielnicy nie sprostały oczekiwaniom mieszkańców. Problemem okazała się krótkowzroczność naszych władz. Przybyli na miejsce mieszkańcy bardzo szybko zapełnili po brzegi salę konferencyjną urzędu. Te osoby, które przyszły chwilę później, gremialnie opuszczały budynek z powodu braku miejsc. Nie trudno było się domyślić, że takie spotkanie będzie cieszyło się dużym zainteresowaniem, w końcu z tym problemem boryka się kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców naszej dzielnicy, zamieszkałych w przeszło 150 blokach na terenach całej dzielnicy.

Podczas swojego wystąpienia burmistrz Sławomir Antonik posługiwał się ogólnymi sformułowaniami, na konkretne pytania i problemy odpowiadał zdawkowo. W trakcie swojej przemowy poruszył m.in. kwestię zarządzenia prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z 12.12.2019 r. w sprawie powołania Zespołu ds. wspierania i koordynowania inicjatyw spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Warto zwrócić uwagę na to, kto może brać udział w spotkaniach tego Zespołu. Są to przedstawiciele środowisk spółdzielczych i wspólnot mieszkaniowych w składzie: Andrzej Półrolniczak (RSM Praga), Helena Pośpieszyńska (SM Imielin), Jacek Frydryszak (SM Dom), Piotr Kłodziński (SM Energetyka), Ryszard Mikołajczyk (SM Torwar), Barbara Różewska (SM WSM), Barbara Estkowska (SM Bródno), Maciej Sęktas (SM Wola), Grzegorz Adamczyk (SM Centrum), Zbigniew Gawron (SM Zachód), Grzegorz Jakubiec (SM Służew nad Dolinką). Natomiast nie znalazło się w nim miejsce dla osób, które tę spółdzielnie utrzymują, czyli nas – mieszkańców.

W związku z błędami w organizacji spotkania, Urząd Dzielnicy zapowiedział kolejne spotkanie w sprawie „stanów prawnych gruntów”, które odbędzie się 6 lutego (czwartek) o godz. 17:30. Na stronie internetowej Urzędu możemy wyczytać, że drugie spotkanie odbędzie się w Zespole Szkół nr 128 przy ul. Turmonckiej 2. Wybór logiczny i słuszny, bo jak wiadomo szkoła ta dysponuje dobrą bazą sportową; na wyposażeniu znajdują się dwie sale gimnastyczne, w tym jedna ogromna, na której odbywają się rozgrywki mazowieckiej ligi koszykówki aż do kategorii wiekowej U20. W takim przypadku, za zasadne można uznać pytanie: czy to może oznaczać, że Urząd Dzielnicy Targówek znalazł lekarstwo na problem z organizacją Walnego Zgromadzenia SM „Bródno” na terenie naszej dzielnicy?  Chyba nie ma sensu przenosić się na ul. Kawęczyńską na Pradze-Północ, skoro do dyspozycji mieszkańców jest taki wspaniały obiekt i to na Bródnie.

W związku ze spotkaniem organizowanym przez UD Targówek w sprawie własności gruntów, cieszy najbardziej  frekwencja, bo świadczy o świadomości obywatelskiej mieszkańców naszej dzielnicy. Warto nadmienić, że tematy własności gruntów i budynków oraz Walne Zgromadzenie SM Bródno w 2020 r. były poruszane na II Konferencji Stowarzyszenia „Razem dla Targówka”, która odbyła się 24.01.2020 r. w Wyższej Szkole Bankowej przy ul. Łabiszyńskiej.

Autor: Rafał Rabiej

Bernard Jankowski

Redaktor Naczelny Mieszkańca Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.