UPAMIĘTNIENIE PREMIERA JANA OLSZEWSKIEGO

Dziś w Kancelarii Sejmu miała miejsce uroczystość nadania sali nr 511 w budynku U imienia Jana Olszewskiego wraz z odsłonięciem popiersia byłego premiera.

Jan Olszewski urodził się na warszawskim Bródnie, w domu przy ulicy Poborzańskiej 21, w rodzinie kolejarskiej. W czasie wojny był żołnierzem Szarych Szeregów i uczestnikiem powstania warszawskiego. Uważał, że krytyka i wolne słowo mogą być skuteczną bronią w walce z systemem opresyjnym i dlatego został adwokatem.

Po drugiej wojnie światowej, w okresie PRL jako prawnik bronił ludzi, którzy byli represjonowani przez reżim komunistyczny. Z upoważnienia prymasa Józefa Glempa i rodziny księdza Jerzego Popiełuszki w 1984 i 1985 roku występował jako pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego w procesie jego zabójców. W mowie oskarżycielskiej, transmitowanej wówczas przez radio, przedstawił swoją wersję wydarzeń, dowodząc, że morderstwo związanego z „Solidarnością” duchownego miało być polityczną prowokacją, której celem było rozpętanie w kraju zamieszek.

Za obronę ludzi, którzy walczyli z komunizmem nigdy nie wziął ani grosza. Był premierem rządu powołanego przez pierwszy prawdziwie demokratyczny Sejm. Opowiadał się za sojuszem ze Stanami Zjednoczonymi. Jego rząd zainicjował wycofanie wojsk radzieckich z Polski i dołączenie Polski do NATO.

Kawaler Orderu Orła Białego. W 2019 odznaczony pośmiertnie Krzyżem Wolności i Solidarności.

Miał odwagę w trudnych czasach i był prawdziwym mężem stanu.

Dziękujemy naszemu sąsiadowi, byłemu radnemu naszej dzielnicy – Andrzejowi Bittelowi, za zwrócenie naszej uwagi na to ważne i znaczące dla mieszkańców naszej dzielnicy wydarzenie.

 

Autor: Rafał Rabiej

Fot. główne: Andrzej Bittel

Bernard Jankowski

Redaktor Naczelny Mieszkańca Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.