Protest w obronie kultury na Targówku pod egidą specjalnego gościa

Choć bez publiczności, to w towarzystwie specjalnego gościa odbyła się druga akcja protestacyjna (o pierwszej pisaliśmy tutaj) stowarzyszenia mieszkańców, którzy pragnęli dać wyraz swojemu niezadowoleniu, wynikającemu z koncepcji połączenia domów kultury „Świt” i „Zacisze” forsowanej przez władze dzielnicy Targówek.

Protesty społeczne to w wielu przypadkach ostateczność, ale do takich środków zostali przymuszeni mieszkańcy naszej dzielnicy, którzy nie szczędzą wysiłków w walce o zachowanie obecnego kształtu instytucji kulturalnych na Targówku. Mieszkańców razi krótkowzroczność władz i brak jakiegokolwiek dialogu ze stroną społeczną w tej sprawie. Nadal nie zgłosił się nikt z mieszkańców czy ludzi kultury, którzy popieraliby ten pomysł. Nadal też nie ujawnił się autor pomysłu połączenia tych dwóch domów kultury. Koalicja rządząca na Targówku (Platforma Obywatelska – SM Bródno) traktuje tę kwestię jako swoją własną, wewnętrzną sprawę, o czym najlepiej świadczy fakt, iż wyłączyli radnych opozycji (PiS) oraz stronę społeczną z możliwości działania w powołanym Zespole ds. Diagnozy Kultury na Targówku, lokując tam tylko swoich popleczników i sprzymierzeńców.

Na ostatniej, zwołanej 5 marca w trybie nadzwyczajnym XXIV Sesji Rady Dzielnicy, radni PiS wnioskowali o :

  1. Rozpisanie rzetelnych konsultacji społecznych w sprawie połączenia domów kultury,
  2. Ogłoszenie otwartych konkursów na stanowiska dyrektorów w obydwu domach kultury,
  3. Rozszerzenie Zespołu ds. Diagnozy Kultury o przedstawicieli organizacji pozarządowych i reprezentantów wszystkich klubów Rady Dzielnicy oraz możliwość śledzenia prac Zespołu przez wszystkich mieszkańców.

Niestety, stanowisko radnych PiS nie uzyskało większości i tym samym nie weszło w życie.

89466052 623630741535620 728483228574285824 n 697x1024 - Protest w obronie kultury na Targówku pod egidą specjalnego gościa -

Ze względu na stan zagrożenia wirusem organizatorzy zmuszeni byli odwołać spotkanie z ludźmi i stanowczo odradzali przyjście na manifestację. Protest miał wymiar symboliczny, a na miejscu byli przedstawiciele mediów lokalnych jak i ogólnopolskich. Głos zabrali organizatorzy wydarzenia, czyli Zbigniew Sagański i Bartosz Wieczorek oraz Adam Rymski – na co dzień członkowie stowarzyszenia Razem dla Targówka.

***

Zbigniew Sagański (Razem dla Targówka): To jest „Miś”, który według władz dzielnicy Targówek jest „Misiem” na miarę naszych potrzeb kulturalnych. My myślimy raczej, że jest to „Miś” na miarę możliwości zarządu dzielnicy oraz radnych rządzącej nami koalicji, w skład której wchodzi Platforma Obywatelska i Spółdzielnia Mieszkaniowa Bródno.

Po raz kolejny zadajemy pytanie, jaki to wszystko ma sens? Przecież zarówno artyści jaki i animatorzy kultury – fachowcy, wypowiadali się wielokrotnie, twierdząc, że sens połączenia domów kultury ”Świt” i ”Zacisze” jest taki, jaki możemy obserwować w kultowych filmach Stanisława Barei. Naszym skromnym zdaniem, to co władze Targówka próbują wmówić mieszkańcom naszej dzielnicy, to uzasadnienie dla nepotyzmu w instytucjach kultury.

Władze dzielnicy Targówek zwiększają do granic możliwości budżet domu kultury przy ul. Siarczanej na Targówku Fabrycznym, podczas gdy te dwie dobrze funkcjonujące jednostki kultury od lat są niedofinansowane.

Największym jednak skandalem jest to, że władze dzielnicy nie słuchają mieszkańców – twórców tych domów kultury, którzy je wybudowali zarówno dla mieszkańców Bródna jak i Zacisza. [VIDEO]

sagan - Protest w obronie kultury na Targówku pod egidą specjalnego gościa -

***

Bartosz Wieczorek (Razem dla Targówka): Trwa zbiórka podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie połączenia domów kultury ”Świt” i ”Zacisze”. Mamy nadzieję, że zarząd dzielnicy skorzysta z tego narzędzia i zapyta mieszkańców o to, co myślą na ten temat.

Do tej pory nikt nie został zapytany o zdanie w kwestii połączenia DK ”Świt” i ”Zacisze”. Ten pomysł powstał w zaciszu gabinetu i żaden z wnioskodawców nie chce się do niego przyznać. Nikt z twórców kultury ani mieszkańców nie popiera wniosku połączenia tych domów kultury. Za tym pomysłem stoi garstka radnych PO i SM Bródno, którzy są coraz bardziej wystraszeni tym, że ktoś odgórnie zmusza ich do forsowania tego pomysłu.

Wniosek o przeprowadzenie konsultacji ma na celu zmuszenie władz naszej dzielnicy do tego, aby zaczęły słuchać mieszkańców. To nie jest tak, że jak ktoś został wybrany na kilkuletnią kadencję radnego, to jest zwolniony z odpowiedzialności przed mieszkańcami – urzędnicy są przecież dla nas.

My, mieszkańcy nie wiemy czy obecnie rządzący nami radni tu zostaną, czy stąd wyjadą. My natomiast tu zostaniemy z naszymi dziećmi, naszymi rodzinami i naszymi problemami. Nie ma w tym zatem nic dziwnego, że chcemy mieć wpływ na to, jak będą wyglądały instytucje kultury w naszej dzielnicy. [VIDEO]

bartek - Protest w obronie kultury na Targówku pod egidą specjalnego gościa -

Zaproszenie Barejowskiego „misia” na manifestację można rozumieć w dwójnasób. Po pierwsze, pokazuje to, że mieszkańcy Targówka znają się na kulturze. Po wtóre, powinno dać władzom dzielnicy czytelny komunikat, że połączenie tych dwóch dobrze funkcjonujących domów kultury nie odpowiada „żywotnym potrzebom naszego społeczeństwa”.

Autor: Rafał Rabiej

Fot: Marian Kiełbasa

Bernard Jankowski

Redaktor Naczelny Mieszkańca Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.