Szklarnia bez szklarni, czyli sąsiedzki sen ogrodniczy

Rozbiórka sąsiedzkiej szklarni na Bródnie miała miejsce w listopadzie ubiegłego roku, ale idea nadal żyje –  w chwili obecnej chęć uczestnictwa w „szklarni pod chmurką” zgłosiło 16 osób. 

Sąsiedzka szklarnia powstała w 2018 r. z inicjatywy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w ramach 10. Edycji Parku Rzeźby. Miała spełniać dwa cele: służyć uprawie roślin oraz być miejscem integracji sąsiedzkiej. Od samego początku wzbudzała różne odczucia. Nie wszyscy rozumieli jej ideę, ale bardzo szybko znalazła się też grupa osób, która zmieniła tę małą szklarnię w lokalną ekoinstytucję działającą w samym sercu Bródna. Szklarnia miała silny wymiar społeczny, była miejscem spotkań mieszkańców. Organizowano warsztaty z prowadzenia ogrodów społecznościowych. Przychodziły tam osoby prowadzące zajęcia z przedszkolakami – dzieci miały swoje grządki. 14 września 2019 roku szklarnia zdobyła wyróżnienie w 36. edycji konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni”.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej chciało, żeby szklarnia funkcjonowała pod opieką mieszkańców. W tym celu podejmowano działania, aby projekt przejął Urząd Dzielnicy Targówek. Władze dzielnicy, ku zaskoczeniu wszystkich, wynajdowały mgliste argumenty, aby projektu nie przejąć. W międzyczasie doszło do poważnych aktów wandalizmu. Zaczęło się robić poważnie. Muzeum Sztuki Nowoczesnej, nie widząc sensu dalszej kontynuacji projektu postanowiło rozebrać szklarnie. Osoby, które przez 2 lata z pełnym zaangażowaniem uczestniczyły w projekcie dowiedziały się o tym z mediów.

Władze akceptowały sąsiedzką szklarnię dopóki na zdjęciach nie pojawiły się osoby związane z akcją ochrony Parku Bródnowskiego. Od tego momentu pojawiła się wyczuwalna niechęć urzędników do nas. Odbyło się spotkanie – przyszło dwóch wiceburmistrzów. Bardzo dokładny projekt Joli Zientek-Vargi został odrzucony. Strona społeczna proponowała konkretne rozwiązania, ale urząd tego nie chciał, szklarnia miała zniknąć. Mieszkańcy byli i są gotowi działać dalej. W chwili obecnej chęć uczestnictwa w „szklarni pod chmurką” zgłosiło 16 osób – mówi Paweł Sky, lokalny artysta.

Samorząd to są wszyscy mieszkańcy, podczas gdy my tylko możemy głosować. Bardzo źle się z tym czuję, bo to wbrew założeniom zasad samorządu terytorialnego.  Zamiast cieszyć się z tego, że ludzie coś robią, zwalcza się nas. Czas zacząć to zmieniać. (…) Ważne jest, żeby zazieleniać zamiast betonować. My dalej będziemy to robić, dopóki jest to możliwe – zwłaszcza w dobie globalnego ocieplenia klimatu – przekonuje Jolanta Zientek-Varga, lokalna aktywistka.

Z czystym sumieniem można przyznać, że projekt spełnił swoje założenia. Permakulturowa szklarnia stała się lokalną ekoinstytucją, w którą zaangażowani byli ludzie w różnym wieku, a o integracji społecznej najlepiej świadczy fakt, że ludzie angażują się w pracę na rzecz tego miejsca nawet już po jego rozbiórce. Można się pokusić o stwierdzenie, że w tym konkretnym przypadku prawdziwą sztuką nie był sam projekt Pawła Althamera – sąsiedzka szklarnia była tylko narzędziem dla naszych lokalnych artystów, a prawdziwą sztuką było to, co robili.

1 1 1024x768 - Szklarnia bez szklarni, czyli sąsiedzki sen ogrodniczy - szklarnia, Sky, park bródnowski, mtplus, mt, bródno1 4 768x1024 - Szklarnia bez szklarni, czyli sąsiedzki sen ogrodniczy - szklarnia, Sky, park bródnowski, mtplus, mt, bródno1 2 1024x768 - Szklarnia bez szklarni, czyli sąsiedzki sen ogrodniczy - szklarnia, Sky, park bródnowski, mtplus, mt, bródno

Bernard Jankowski

Redaktor Naczelny Mieszkańca Targówka

2 myśli na temat “Szklarnia bez szklarni, czyli sąsiedzki sen ogrodniczy

 • 5 maja 2020 o 11:53
  Permalink

  A nie lepiej by garstka ludzi, którzy mają aspirację posiadania własnych grządek kupiła/wynajęła sobie działkę na ROD i nie niszczyła okolicznej zieleni?
  Ja jako mieszkaniec Bródna nie życzę sobie by w wspólnej przestrzeni powstawały takie śmietniki, ani to ładne, ani praktyczne, ani potrzebne wspólnemu dobru.
  A pisanie o dzieciach z przedszkola i ich ogródkach jest czystym stekiem bzdur.

  Odpowiedz
 • 23 października 2020 o 04:31
  Permalink

  Oferujemy wszelkiego rodzaju pożyczki o niskim oprocentowaniu 3%. Możesz pożyczać na dowolny okres od 1 do 25 lat i pożyczać dowolną kwotę od 2000 do 50 000 000,00 GBP na dowolny cel. Możesz złożyć wniosek za pośrednictwem strony internetowej: 24hourservce.com lub WhatsApp: +14092051142 lub e-mail: larryfox2017@hotmail.com

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.