Zakochaj się w Warszawie w tradycyjnych tańcach i muzyce prosto z serca Węgier

W niedzielę 4 października Fundacja Aeris Futuro zaprasza na plenerową imprezę do Wioski Żywej Archeologii na Targówku na wyjątkowe wydarzenie poświęcone tradycyjnej kulturze Węgier. W podróż wezmą nas artyści z zespołu Szépszerével i przyjaciele, którzy poprowadzą warsztaty kulinarne, taneczne, śpiewu i gry na rozmaitych instrumentach. Wstęp jest bezpłatny.

plakat PL 04.100000000000000000000 - Zakochaj się w Warszawie w tradycyjnych tańcach i muzyce prosto z serca Węgier -

W Polsce jesteśmy świadkami rozkwitającej miłości do tradycyjnej kultury ludowej wśród mieszkańców dużych miast. Inspiracja przyszła z Węgier, gdzie ruch domów tańca (táncház)  rozpoczął się ponad pół wieku temu. Farkas, Guylai, jeden z liderów zespółu Szépszerével, który kilkakrotnie odwiedzał Polskę mówi, że jego życzeniem jest kontynuowanie budowania relacji, przyjaźni pomiędzy sympatykami tradycyjnych kultur dzięki wspólnemu doświadczeniu jej wspaniałości, zabawy jak i odpoczynku. Naszym marzeniem jest także wciąganie nowych osób do tego kręgu, do tej atmosfery, aby także mogli odczuwać pozytywne emocje, które my doświadczamy będąc juz zanurzeni w pięknie tradycyjnej kultury.

Program

Zapraszamy od samego południa do Parku przy Domu Kultury Świt przy ulicy Piotra Wysockiego 11 na wspólne warsztaty kulinarne (12:00-14:00), a po nich na warsztaty taneczne, śpiewacze (14-16:00 oraz 19-20:00), i instrumentalne (16-18:00). O 18:00 planujemy godzinną debatę z artystami i miłośnikami węgierskiej kultury mieszkającymi w Polsce, a od 20:00 potańcówkę.

Atutem proponowanych tańców może być fakt, że większość z nich to tańce w kręgu, zatem nie trzeba mieć partnera lub partnerki, a kroki są zazwyczaj proste, choć tempa bywają bardzo szybkie.

Do ich instrumentarium Szepszerevel należą skrzypce, koboz (rodzaj lutni), a także flety, kaval i gordon. Zapraszamy do udziału w warsztatach z własnymi instrumentami.

 Zespół

Szépszerével czerpie z tradycji Czangów (Csángó) – gra tradycyjną żywiołową, energetyczną, transową węgierską muzykę ludową, wywodzącą się z rejonów Mołdawii i Gimeszu (Gyimes), regionów, które leżą po obu stronach Karpat Wschodnich, na terenie obecnej Rumunii, a kiedyś Królestwa Węgierskiego. Członkowie zespołu mieszkają w Budapeszcie i od 2012 roku prowadzą co środę dom tańców węgierskich na wzgórzu Gellerta. W Polsce występowali kilkanaście razy, m.in. na festiwalu EtnoKraków/Rozstaje 2019 oraz w Muzeum Etnograficznym w Toruniu. Muzykę i ludowe zwyczaje poznali dzięki własnemu doświadczeniu, są bowiem uczniami wiejskich muzykantów, głównie z Erdély w Siedmiogrodzie. Farkas Gyulai gra głównie na skrzypcach, Gergely Sámsondi gra kobozie (rodzaj lutni). Do ich instrumentarium należą także flety, kaval, gordon i cymbały. Muzycy często wymieniają się instrumentami. Z nazwą kapeli (tłum. „po dobroci”) wiąże się filozofia zespołu – preferują granie bez prądu (nagłośnienia), sztucznego oświetlenia, cenią kontakt z przyrodą tak, aby zapewnić zdrowie i pokój serca. W prowadzeniu warsztatów tańca zespół wspiera Joanna Mieszkowicz, wieloletnia miłośniczka kultury Csángó, uczestniczka wielu warsztatów tanecznych, w tym taborów tańca Csángó na terenie obecnej Rumunii i Węgier.

Więcej o zespole na http://xn--szpszervel-c7af.hu/

 

Bezpieczeństwo

Wspólnie dbajmy o bezpieczeństwo. Pamiętaj o obowiązujących zaleceniach przecie COVID-19. Zabierz ze sobą osłonę na nos i usta, zachowuj bezpieczny dystans. Dezynfekuj i myj dłonie.

Więcej informacji:

Joanna Mieszkowicz, tel. +48 693 589 391, joanna.mieszkowicz@gmail.com

oraz na FB: https://www.facebook.com/events/1252675198424769

 

Organizator: Fundacja Aeris Futuro – www.aerisfuturo.pl 

Mecenas: Komisja na rzecz Węgiersko-Polskiego Programu Współpracy Pozarządowej (https://varso.mfa.gov.hu/hun oraz https://www.gov.pl/web/diplomacy )

Partnerzy: Węgierski Instytut Kultury – Varsói Magyar Kulturális Intézet https://www.facebook.com/hunginst ; Fundacja Wszystkie Mazurki Świata http://festivalmazurki.pl/; Wioska Żywej Archeologii w Warszawie https://www.facebook.com/LiveArchaeologyVillage/ ; Ogród Rozmaitości w Krakowie https://www.facebook.com/artfreeq

Media: magyazyn.pl, mieszkaniectargowka.pl, Pismo Folkowe

 

 Program 3-dniowego cyklu wydarzeń

 3.10 Warszawa / Festiwal Wszystkie Mazurki Świata/ ul. Krakowskie Przedmieście 66

11:00 Targi Instrumentów

20:00 Noc Tańca

4.10 Warszawa / Wioska Żywej Archeologii/ul. Wysockiego 11 Targówek

 

12:00 warsztaty kulinarne / oprowadzanie kuratorskie

14:00 warsztaty taneczne i śpiewacze dla dużych i małych

16:00 warsztaty instrumentalne / warsztaty łucznicze

18:00 debata “Miłość do kultury węgierskiej o różnych obliczach” / animacje dla dzieci

19:00 warsztaty taneczne

20:00 potańcówka

 

5.10 Kraków / Ogród Rozmaitości, ul. Św. Krzyża 11

18:00 warsztaty taneczne, śpiewacze, instrumentalne

20:00 potańcówka

 

 

 

Bernard Jankowski

Redaktor Naczelny Mieszkańca Targówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.